Recesja staje się przeszłością

Monika Niewinowski
28-05-2002, 00:00

Gazele Biznesu z województw mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i lubelskiego przyznają, że mimo różnic w rozwoju gospodarczym tych regionów, elastyczność w zarządzaniu firmą jest receptą na uniknięcie kłopotów nawet w trudnych warunkach ekonomicznych. Ich zdaniem, recesja w Polsce powoli ustępuje.

Andrzej Grzegorzewski

Kolastyna — Łódź

- Sprzedajemy swoje produkty w kraju i za granicą. Praktycznie jesteśmy już obecni w Unii Europejskiej. Nasza siedziba znajduje się jednak nie w stolicy, ale w Łodzi. Stąd startowaliśmy, tu działamy dziś i na razie nie mamy zamiaru dokonywać żadnych zmian w lokalizacji firmy. Łódź jest dobrym miejscem do prowadzenia działalności zarówno w skali kraju, jak i międzynarodowej. Ceny wynajmu powierzchni biurowych są tu znacznie atrakcyjniejsze niż w Warszawie. Również sama produkcja jest stosunkowo tania, ze względu na dość niskie koszty siły roboczej. Jedynym znaczącym mankamentem są niedogodności wynikające z faktu, że załatwienie wielu spraw formalnych wymaga odwiedzin stolicy, a połączenia komunikacyjne na tym odcinku nadal jeszcze pozostawiają wiele do życzenia.

Stanisław Pietruszyński

Agrocentrum — Kolno,

woj. podlaskie

- Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją paszy. Prowadząc taką działalność mamy rzadką możliwość spojrzenia na polskie rolnictwo z dwóch punktów widzenia: rolnika i jego dostawcy. Z naszych doświadczeń wynika, że sytuacja tej dziedziny gospodarki jest w rzeczywistości lepsza, niżby na to wskazywała opinia publiczna. Muszę jednak przyznać, że wielu rolnikom pozostało jeszcze bardzo dużo do zrobienia, aby wyrównać swój poziom ze standardami UE. Polskie rolnictwo jest przede wszystkim niedoinwestowane. Te gospodarstwa, które miały dostęp do nowoczesnych technologii, radzą sobie świetnie. Jednak te, których nie było na nie stać, zostają coraz bardziej w tyle. Uważam, że państwo polskie musi wypracować w najbliższym czasie metody skutecznego wspierania rozwoju rolnictwa. W przeciwnym przypadku nie pomoże nam nawet najkorzystniejszy wynik negocjacji przedakcesyjnych. Polskie rolnictwo potrzebuje modernizacji, a do tego potrzebny jest dostęp do środków finansowych.

Michał Oziembło

Żagiel — Lublin

- Panujące w Polsce warunki makroekonomiczne odbiły się negatywnie również na wynikach naszej firmy. Udało nam się co prawda osiągnąć poziom porównywalny z zeszłorocznym, nie było to jednak efektem rosnącego popytu, ale ekspansywnej polityki naszej firmy. Polskie społeczeństwo coraz bardziej ubożeje. Do tego dochodzi jeszcze niepewność jutra. To wszystko powoduje, że Polacy coraz częściej rezygnują z zakupów na kredyt. Rośnie również odsetek naszych dotychczasowych klientów, napotykających problemy uniemożliwiające im wywiązywanie się ze swoich zobowiązań. W przyszłość patrzę jednak z optymizmem. Pojawiają się już pierwsze oznaki „wyjścia na prostą”. Widoczna poprawa nie nastąpi z pewnością ani w tym, ani jeszcze w następnym roku, sądzę jednak, że nasza gospodarka wchodzi jednak z powrotem na drogę wzrostu.

Zbigniew Twardowski

Messenger Service Stolica

— Warszawa

Bez względu nas kryzys, receptą na sukces jest zawsze elastyczność, uważna obserwacja rynku i szybka reakcja na jego potrzeby. Ważne jest odpowiednie podejście do klientów i pracowników, odpowiedni sposób zarządzania, gotowość do zmian. Pomimo recesji, w tym roku realizujemy nasz plan sprzedaży w 100 proc.

Naszym klientom zaproponowaliśmy nowe, specjalistyczne usługi dedykowane dla konkretnych branż. Zainwestowaliśmy w nowoczesny system zabezpieczania przesyłek, dzięki czemu pozyskaliśmy większą część rynku przesyłek wartościowych. Stworzyliśmy również nowe możliwości naszym kurierom. Po odpowiednim przeszkoleniu sami sprzedają nasze usługi i pozyskują dla siebie stałych klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Recesja staje się przeszłością