Recesja w Brazylii odstrasza inwestorów

Indeks giełdy w Sao Paulo jest najniżej od ponad 4 lat, po tym jak okazało się, że produkcja przemysłowa w maju spadła o 2 proc.

Planowane na przyszły rok mistrzostwa świata w piłce nożnej i olimpiada letnia 2016 r. to za mało, by popchnąć do góry notowania brazylijskich akcji. 4,2 proc. spadek Bovespy we wtorek był największą przeceną od września 2011 r. Ekonomiści na wyścigi tną prognozy tegorocznego wzrostu. Zdaniem banku Nomura, największa gospodarka Ameryki Łacińskiej już w czwartym kwartale pogrąży się w recesji, do czego przyczyni się ostrzejsza polityka pieniężna Fedu, ograniczająca napływy kapitału do regionu.

None
None

— Wydaje się, że inwestorzy starają się być jak najdalej od wszystkiego, co brazylijskie, poczynając od waluty, a na akcjach kończąc — komentował dla Bloomberga Fausto Gouveia z towarzystwa Legan Administracao de Recursos.

Mimo głębokiego spowolnienia w sektorze przemysłowym bank centralny był zmuszony od początku roku podnieść stopy procentowe o 0,75 punku bazowego, do 8 proc. Wszystko przez wzrost inflacji do 6,6 proc., najwyższego poziomu od półtora roku. Optymizmem nie napawają niepokoje społeczne.

Czerwcowa podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej — choć szybko wycofana — doprowadziła do największych demonstracji od dwóch dekad, które kosztowały życie sześciu osób. W rezultacie tegoroczne straty głównego indeksu brazylijskiej giełdy sięgają już 26 proc., co daje mu status największego spadkowicza wśród indeksów 94 głównych parkietów śledzonych przez Bloomberga. Na tym tle zaskakująco dobrze wyglądają polskie fundusze akcji krajów BRIC i Ameryki Łacińskiej.

Choć ING Ameryki Łacińskiej stracił w tym roku 16,1 proc., to jednak Millennium BRIC jest na zaledwie 5,5-procentowym minusie. Fundusze towarzystwa Investors są od 7 do 11 proc. pod kreską. Mimo wyprzedaży akcje brazylijskie wciąż nie wyglądają na tanie. Wskaźnik cena/zysk sięga 11,1, choć w przypadku indeksu 21 rynków wschodzących, tworzonego przez MSCI jest to 9,9.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane