Recesja w USA już się rozpoczęła

George Kleinman
02-07-2001, 00:00

Recesja w USA już się rozpoczęła

W czwartek FED zmniejszył krótkoterminowe stopy procentowe już po raz szósty w tym roku. Tym razem o 25 pkt bazowych. Czy szósty raz ma być „zaklinaniem” gospodarki? Myślę, że trzy kolejne obniżki należało traktować już jako swego rodzaju zaklęcia. CNN podał, że decyzja o obcięciu stóp jest częścią polityki mającej na celu powstrzymanie gospodarki USA przed recesją. Być może fakt ten stanowi nowość dla dziennikarzy CNN i sekretarza skarbu, ale wydaje się, że już mamy do czynienia z recesją w USA (zgodnie z raportem National Bureau of Economic Research).

W tym kontekście ciekawa jest kwestia, jak często rynek rysuje klasyczną formację głowy i ramion. Jedna to ta z 1929 roku. Ostatnia tego typu formacja pojawiła się w 1999 roku. Co ważne, minimalny zasięg wynikający z tamtej formacji został osiągnięty w ciągu zaledwie tygodnia, a ostatecznie spadek był większy od teoretycznego minimum o 250 punktów. Pamiętając o tym wszystkim, nie powinniśmy być zbyt zaskoczeni jeśli okaże się, że rynek powtórzy taki scenariusz i spadek będzie znacznie głębszy niż minimalny, który wynika z formacji.

Sytuacja fundamentalna na tym rynku zapowiada klasyczny cykliczny (letni) wzrost cen pszenicy. Tegoroczna produkcja w USA jest mniejsza o 300 milionów buszli. Ponadto ciekawe sygnały płyną z wykresu. Jedna z reguł dotyczących zachowania otwartych pozycji mówi, że jeśli ceny spadają i spada również liczba otwartych kontraktów, to jest to zwiastun hossy. Właśnie taka sytuacja nastąpiła teraz na grudniowych kontraktach. Likwidowane są krótkie pozycje przez część spekulantów. Nowe krótkie pozycje nie są już tak silne (nie zarobiły jeszcze dużo). Z drugiej strony pojawianie się świeżych długich pozycji wzmacnia rynek. Z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie na rynku zbóż, dlatego uważam, że jesteśmy właśnie w trakcie formowania znaczącego dna, które poprzedzi silną zwyżkę cen. Jednak z uwagi na fakt, że wciąż jesteśmy w trendzie spadkowym, sugerowałbym zajmowanie pozycji i uważną kontrolę ryzyka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: George Kleinman

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Cena , USA , Rynek , Ceny , Fakty

Puls Biznesu

Gospodarka / Recesja w USA już się rozpoczęła