Redukcja stóp jest coraz bardziej realna

Konrad Soszyński
opublikowano: 26-02-2001, 00:00

Redukcja stóp jest coraz bardziej realna

Decyzja rządu o uruchomieniu plafonu na bezcłowy import 500 tysięcy zbóż i spadek cen żywności w pierwszej połowie lutego o 0,1% powinien odsunąć obawy Rady Polityki Pieniężnej o możliwość powrotu presji inflacyjnej ze strony rynku żywności w najbliższych miesiącach. Wydaje się, że po ogłoszeniu ostatnich danych o cenach produkcji przemysłowej, RPP ma coraz słabszą motywację do utrzymywania stóp procentowych na tak wysokim poziomie.

Ceny produkcji były tylko o 4,8 proc. wyższe niż rok temu i niższe, niż miesiąc wcześniej o 0,2 proc. Już po raz trzeci z kolei ceny produkcji przemysłowej w relacji miesiąc do miesiąca nie rosły. Wszystkie ostatnio ogłoszone dane makroekonomiczne pozwalają Radzie bez większego ryzyka dokonać 100-punktowego obcięcia stóp już na najbliższym spotkaniu 27-28 lutego.

Wbrew wyrażanym niedawno przez członków RPP obawom, prawie wszystkie składniki indeksu cen żywności wykazują malejącą z miesiąca na miesiąc dynamikę cen. Jednocześnie wysokie realne stopy procentowe i rosnące zagrożenie utratą pracy (bezrobocie wzrosło do 15,6 proc.), powodują słabnąca z każdym miesiącem presję popytową. Spadek z 80 do 74 punktów Wskaźnika Optymizmu Konsumentów w lutym wydaje się sugerować, że w najbliższych miesiącach nie należy oczekiwać powrotu silnego popytu konsumpcyjnego na rynku krajowym. Dodatkowym czynnikiem, który powinien zachęcić Radę do szybkich cięć jest spadek oczekiwań inflacyjnych konsumentów.

W tej sytuacji konserwatywna postawa RPP jest spowodowana raczej obawą powtórzenia się scenariusza z 1999 r., niż realnymi zagrożeniami dla procesu dezinflacji w krótkim okresie. Obawy Rady budzić może jedynie niepewność co do realizacji polityki fiskalnej. Na możliwość przekroczenia planów może wskazywać wykonanie deficytu budżetowego w styczniu już w 25 proc. Jednak sytuacja taka jest wywołana w dużej mierze zdarzeniami sezonowymi (niski poziom dochodów z podatków od przedsiębiorstw) i o charakterze incydentalnym (wysokie koszty obsługi długu krajowego). Nie można na tej podstawie wysnuwać wniosków co do sposobu kształtowania się deficytu budżetowego w następnych miesiącach.

Jedynym argumentem, który skłania Radę do odsunięcia redukcji stóp do marca jest oczekiwanie na ogłoszenie skorygowanych danych o inflacji w styczniu i inflacji za luty. RPP spodziewa się, że w związku ze zmianą struktury wydatków (zmniejszenia udziału żywności i towarów w koszyku na rzecz usług), może dojść do skorygowania styczniowej inflacji w górę. Oznacza to też zapewne niewielką korektę w górę wskaźnika inflacji bazowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Soszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Redukcja stóp jest coraz bardziej realna