Reemtsma Polska zwolni 240 osób

Piotr Wielicki
opublikowano: 19-09-2001, 00:00

Reemtsma Polska zwolni 240 osób

Do końca października 2001 r. 240 pracowników Reemtsmy Polska otrzyma wypowiedzenia. W piątek mają się zakończyć negocjacje między związkami zawodowymi i zarządem tytoniowej spółki dotyczące kryteriów doboru pracowników, którzy pozostaną w zakładzie. Przyczyną redukcji zatrudnienia jest drastyczny spadek sprzedaży papierosów.

Reemtsma Polska, producent papierosów z podpoznańskich Jankowic, zamierza zwolnić prawie jedną czwartą pracowników. Pierwsze wypowiedzenia mają zostać wręczone do końca października 2001 r. Według Marioli Krzyżaniak z Reemtsmy Polska, otrzyma je 240 osób zatrudnionych w firmie.

Negocjacje w toku

— Do końca tego tygodnia zakończą się miesięczne negocjacje między zarządem spółki a związkami zawodowymi. Rozmowy dotyczą głównie kryteriów doboru pracowników, którzy pozostaną w firmie. Zarząd uzgadnia też ze związkowcami warunki, na jakich zwalnianym pracownikom wypłacane będą odprawy — mówi Mariola Krzyżaniak.

Redukcja zatrudnienia obejmie pracowników wszystkich działów. Do czasu zakończenia rozmów przedstawiciele spółki nie chcą ujawnić negocjowanych warunków.

Zapowiedziane zwolnienia są elementem reorganizacji przedsiębiorstwa. Przyczyną zmian jest coraz trudniejsza sytuacja na rynku wyrobów tytoniowych. Firma zanotowała kolejny znaczny spadek sprzedaży papierosów oraz pogorszenie się wyników finansowych.

Spadek sprzedaży

— W 1999 r. Reemtsma Polska sprzedała 20 mld sztuk papierosów, w 2000 r. tylko 14,2 mld sztuk. W pierwszym półroczu 2001 r. klienci kupili o 750 mln sztuk papierosów mniej niż w tym samym okresie 2000 r. Szacujemy, że do końca 2004 r. sprzedaż Reemtsma Polska nie przekroczy 14 mld sztuk papierosów rocznie. Konieczna jest zatem reorganizacja przedsiębiorstwa i dostosowanie liczby pracowników do sytuacji na rynku i planów sprzedaży — prognozuje Mariola Krzyżaniak.

Według przedstawicieli firmy, obniżenie cen wiodących marek oraz koszty związane z niewykorzystaniem zdolności produkcyjnych spowodują, że 2001 r. Reemtsma Polska zakończy ujemnym wynikiem operacyjnym.

Reemtsma Polska jest drugim co do wielkości producentem w branży tytoniowej w Polsce. W ciągu sześciu lat obecności na rynku spółka zainwestowała w naszym kraju ponad 490 mln USD (2 mld zł). Strategiczne marki firmy to papierosy: Davidoff, R1, West, Mars i Mocne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Reemtsma Polska zwolni 240 osób