„Referendum w Szwajcarii nie zachwieje kursem franka”

opublikowano: 26-11-2014, 07:42

Kurs franka jaki będzie, taki będzie. To nie zależy od nas, tylko głównie od Szwajcarów, powiedział prezes NBP Marek Belka w wywiadzie dla „Faktu”, pytany o zagrożenie wzrostem kursu franka po zbliżającym się referendum ws. rezerw złota banku centralnego Szwajcarii.

 - Referendum w Szwajcarii nie zachwieje kursem franka. Dotyczy ono tego, by bank Szwajcarii przynajmniej 20 proc. rezerw trzymał w złocie. Dlaczego miałoby to przynieść wzmocnienie kursu franka? - mówi Marek Belka.

Prezes Narodowego Banku Polskiego ujawnił, że poprosił banki, by zaproponowały różnego rodzaju opcje, które będą łagodziły problem zadłużonych we frankach.

- Po pierwsze, w sytuacji bardzo dużego spadku kursu złotego. Po drugie, w przypadku losowym prowadzącym do czasowej utraty zdolności obsługi kredytu. Jedno jest pewne – na pewno nie łączmy tego z jakimikolwiek wyborami, bo wtedy będzie to rozwiązanie złe i wszyscy za to więcej zapłacimy – powiedział.

Marek Belka mówi, że Rada Polityki Pieniężnej jest podzielona w sprawie obniżek stóp procentowych. Z jednej strony „deflacja pokazuje że jest przestrzeń do dalszego obniżania stóp”, z drugiej „Polacy są przyzwyczajeni, że z depozytów jest spory, kilkuprocentowy dochód”. Prezes NBP wskazuje, że bardzo niska stopa oprocentowania może doprowadzić do sytuacji, że „ludzie zaczęliby ulegać jakimś mirażom na miarę Amber Gold”.

- To recepta na utratę pieniędzy. Dlatego powinniśmy się przyzwyczaić, że stopy procentowe będą niskie – powiedział.

Marek Belka odniósł się również do problemów, które ujawniły się w związku z wyborami samorządowymi.
 
- To dobry moment, żeby powiedzieć, że tanie państwo to dziadowskie państwo. To tanie państwo powoduje, że urzędnik boi się wybrać lepszą ofertę, która nie jest najtańsza – powiedział "Faktowi" prezes NBP. - Ktoś próbował zaoszczędzić pieniądze, a jest efekt wielkiego „obciachu” - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, fakt.pl

Polecane