Referendum w UK jest szansą na zyski

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 05-06-2016, 22:00

Wyceny akcji z londyńskiej giełdy uwzględniają już najgorszy scenariusz, więc brak brexitu oznacza odbicie — twierdzą eksperci z Fidelity.

Wyceny spółek cyklicznych notowanych na giełdzie w Londynie uwzględniają czarny scenariusz brexitu. To szansa na wzrost notowań.

— Najgorsze scenariusze napędzają działania rynkowe i powodują spadek wycen w bardziej cyklicznych sektorach wrażliwych na warunki gospodarcze, jak np. banki, spółki budowlane czy firmy produkujące luksusowe dobra konsumpcyjne. Stwarza to szanse na wzrost notowań w przypadku głosu za pozostaniem w Unii. A chociaż badania opinii publicznej nie zawsze są miarodajne, bukmacherzy nadal przewidują, że najbardziej prawdopodobnym wynikiem referendum będzie pozostanie w UE — twierdzą analitycy Fidelity.

Brytyjskie ministerstwo skarbu wyliczyło, że opuszczenie UE przez Wielką Brytanię będzie po 15 latach kosztowałokażdą brytyjską rodzinę 4,3 tys. GBP rocznie. Brexit uderzyłyby więc solidnie po kieszeni przeciętnego obywatela, a dla gospodarki byłby fatalny w skutkach. Specjaliści z Fidelity przypominają też, że inwestycje i handel zwolnią w odpowiedzi na negocjacje polityczne pomiędzy UK a Unią Europejską.

Większość wahań będzie jednak odczuwana na rynkach walutowych. Funt spadł już wobec dolara do najniższego poziomu od czasu kryzysu finansowego, jednak jeżeli brexit się urzeczywistni, analitycy Fidelity spodziewają się spadku kursu GBP/USD poniżej poziomu 1,4, który utrzymywał się przez ponad 30 lat.

— To zwiększy atrakcyjność firm osiągających przychody w walucie innej niż funt. W miarę jak siła nabywcza funta spadnie na rynkach zagranicznych, konieczna będzie rewizja obecnych oczekiwań, które przewidują, że inflacja brytyjska oraz stopy procentowe pozostaną na bieżącym, niskim poziomie. W tym scenariuszu agencje ratingowe wzięłyby Wielką Brytanię pod obserwację pod kątem pogarszania sytuacji — ostrzegają eksperci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu