Reflex: ceny benzyny wzrosną w nadchodzącym tygodniu

opublikowano: 12-01-2007, 18:25

W nadchodzącym tygodniu ceny benzyny na stacjach mogą wzrosnąć o 2-3 gr na litrze, prognozuje Andrzej Florczak z biura Reflex.

Zdaniem Andrzeja Florczaka z biura Reflex, które monitoruje rynek paliwowy, w nadchodzącym tygodniu ceny benzyny na stacjach mogą wzrosnąć o 2-3 gr na litrze.

Florczak oszacował jednocześnie, że ostateczny wpływ wzrostu stawek akcyzy na ceny detaliczne będzie niższy od wcześniej przewidywanego.

"Dzięki spadkowi cen na rynkach międzynarodowych ostateczny wpływ wzrostu akcyzy na ceny może sięgnąć 15 gr na litrze, a nie jak to wcześniej prognozowano, 25-30 groszy" - powiedział PAP Florczak.

W komentarzu napisał, że w mijającym tygodniu nadal notowano obniżki cen ropy i paliw na świecie. Powodem były wysokie temperatury w USA i Europie, które wyraźnie ograniczyły popyt na oleje grzewcze, co wpłynęło na wyraźny wzrost zapasów paliw gotowych w USA.

"Wobec pozytywnych danych fundamentalnych rynki pozostają obojętne na informacje płynące z OPEC, o możliwych dalszych redukcjach wydobycia ropy" - dodano w komentarzu.

W kraju w mijającym tygodniu na stacjach zdrożała benzyna, ale spadła cena oleju napędowego i LPG. Według Refleksu, ta tendencja utrzyma się też w nadchodzącym tygodniu.

Florczk zaznacza jednocześnie, że konsekwencją przerwy w dostawach ropy rurociągiem "Przyjaźń" może być mniejszy import oleju napędowego z Białorusi.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane