Reforma emerytalna uratowana

Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan
opublikowano: 26-09-2008, 00:00

Komisja Trójstronna nie doszła do porozumienia w sprawie emerytur pomostowych. Teraz zajmie się nimi rząd, którego stanowisko w negocjacjach oceniamy jako racjonalny kompromis. Konieczne było bowiem wyważenie zobowiązań złożonych osobom wykonującym szczególne prace w momencie wprowadzania reformy emerytalnej a obciążeniem pracodawców i pracujących Polaków, którzy będą musieli emerytury pomostowe finansować. Rząd zgodził się poszerzyć krąg osób, którym będą przysługiwały emerytury pomostowe, ale i tak ich koszt w stosunku do obecnych wcześniejszych emerytur zmniejszy się o ponad 10 mld złotych rocznie!

Rząd nie poddał się silnej presji związków zawodowych, które postulowały poszerzenie tej listy o kolejne grupy, np. osoby wykonujące pracę zmianową nocną, wykonujących pracę poza pomieszczeniami zamkniętymi czy wszystkich pracowników ochrony zdrowia i nauczycieli. Zwiększyłoby to bowiem liczbę uprawnionych o ponad milion, skutkowało ogromnym wzrostem kosztów, praktycznie nie do sfinansowania, i zniweczyło reformę emerytalną!

Powstrzymanie przed przejściem na emeryturę i zatrzymanie na rynku pracy około miliona osób jest równoznaczne z oszczędnościami finansów publicznych rzędu 15 mld zł rocznie (uwzględniając zmniejszone wydatki na finansowanie emerytur i wzrost przychodów z opłacanych podatków i składek na ubezpieczenie społeczne). To dobra wiadomość dla nas wszystkich!

Henryka Bochniarz,

prezydent PKPP Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy