Reforma pilnie potrzebna

Mira Wszelaka
opublikowano: 21-11-2006, 00:00

Zmiany organizacyjne w urzędach pracy mogą rozpocząć krucjatę przeciwko bezrobociu.

Mimo że na rynku pojawia się coraz więcej ofert pracy, a bezrobocie spada, to liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne nadal jest bardzo duża. Tymczasem przedsiębiorcy narzekają nie tylko na brak fachowców, ale generalnie na chętnych do pracy. Jak uzdrowić taką sytuację? Zdaniem przedsiębiorców zrzeszonych w Business Centre Club (BCC), oprócz niezbędnej reformy systemu świadczeń socjalnych potrzebne są zmiany organizacyjne w urzędach pracy. Jest to tym bardziej pilne, że na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu wkrótce mają trafić duże pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego. Ich dysponentem są powiatowe urzędy pracy. Zdaniem przedsiębiorców, należy więc odciążyć urzędy, zwłaszcza od zadań czysto administracyjnych. Takie propozycje popierają urzędnicy.

— Postulujemy np. zwolnienie z obowiązku przekazywania składki zdrowotnej za osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku. Odzyskane w ten sposób zasoby mogą być wykorzystywane do aktywnej walki z bezrobociem — twierdzi Marek Wroniewski z Mazowieckiego Urzędu Pracy.

Niezbędne są także zmiany prawne pozwalające na dostosowanie usług, instrumentów i działań do potrzeb i oczekiwań zarówno bezrobotnych (np. zwiększenie stypendiów), jak i pracodawców (np. wydłużenie okresu refundacji kosztów i wysokości wynagrodzenia przy pracach interwencyjnych). Zdaniem Marka Wroniewskiego, dopiero wtedy można oszacować jakość pracy.

BCC zwraca także uwagę na nadmierne koszty pracy, potężną szarą strefę i jakość prawa pracy.

— Kodeks pracy jest niespójny i nieczytelny, kiepsko jest z promocją przedsiębiorczości, system edukacji jest niedostosowany do potrzeb rynkowych, oczekiwania finansowe coraz częściej są wygórowane, polityka socjalna demobilizuje, a uczciwym przedsiębiorcom coraz trudniej konkurować z tymi, którzy zatrudniają w szarej strefie — wylicza Zbigniew Żurek, wiceprezes BCC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu