Region chce wsparcia za tarczę

opublikowano: 27-02-2017, 22:00

Amerykańska baza w Redzikowie miała pomóc Pomorzu Środkowemu, ale na razie mu szkodzi, a części rekompensat wciąż brak.

W ciągu dwóch-trzech tygodni w Ministerstwie Rozwoju (MR) powstanie zespół roboczy, który zajmie się listą projektów na Pomorzu Środkowym mających wesprzeć region w walce o inwestorów. Postulaty samorządowców mają zrekompensować utworzenie w Redzikowie amerykańskiej bazy. Oczekiwania sprecyzowali już w 2008 r., a ówczesny premier Donald Tusk obiecał realizację części z nich. Budowa bazy ruszyła w ubiegłym roku, ale części rekompensat może w ogóle nie być.

Redzikowo, wieś w woj. pomorskim, czekała na inwestycyjny cud. Tymczasem poza poligonem niewiele się dzieje
Zobacz więcej

Redzikowo, wieś w woj. pomorskim, czekała na inwestycyjny cud. Tymczasem poza poligonem niewiele się dzieje

— Chcielibyśmy, by w skład zespołu weszli przedstawiciele MR, samorządów i innych resortów. Ich zadaniem będzie przygotowanie listy możliwych do zrealizowania projektów i określenie terminów ich realizacji — mówi Stanisław Krakowski z biura prasowego MR.

Droga do strefy

W ubiegłym tygodniu Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk, spotkała się w tej sprawie z Jerzym Kwiecińskim, wiceministrem rozwoju.

— Spotkanie zdominowała walka o S6. Bardzo nas niepokoi, że budowa znajdującego się w naszym regionie odcinkadrogi ekspresowej została odłożona na nieokreślony czas. Przy ograniczeniach dla inwestorów związanych z powstaniem bazy w Redzikowie S6 to jedyny atut w regionie, bez niego nikt nie zechce inwestować. Ostateczną decyzję podejmie minister infrastruktury, ale chcielibyśmy, by ministerstwo rozwoju nas poparło — mówi Barbara Dykier.

Na liście oczekiwanego przez samorządowców wsparcia (patrz ramka) znalazła się też m.in. pomoc dla Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE): ściągnięcie inwestora przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, możliwość ubiegania się o bezpłatne przekazanie terenów od AMW i ANR czy zniesienie opłaty odrolnieniowej. Strefa na własnej skórze odczuwa wpływ amerykańskiej bazy na nastawienie inwestorów.

— W ubiegłym roku prowadziliśmy rozmowy, z których trzech przedsiębiorców się wycofało, gdy dowiedzieli się o wyższych wymogach w okolicach Redzikowa — mówi Mirosław Kamiński, prezes Słupskiej SSE. W promieniu 4 tys. m od radaru w bazie nie mogą powstawać obiekty mające ponad 18 m wysokości, a budowa obiektu wielokubaturowego (6 tys. m sześc., czyli np. hala o powierzchni 1 tys. mkw. o wysokości 6 m) wymaga uzgodnień z polskim i amerykańskim dowódcą bazy. Każde z nich ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku, co wydłuża wydanie inwestorowi pozwolenia na budowę (tu limit wynosi 90 dni).

— Przeprowadziliśmy już z sukcesem kilka wniosków i dotychczas średnio zajmowało to 60 dni, nie było żadnej odmowy. Mimo to firmy zniechęcają procedury uzyskania dodatkowych uzgodnień — mówi Mirosław Kamiński.

Strefa ma w obszarze ograniczeń 180 ha objętych statusem SSE, z czego 30 ha zajmuje sześć fabryk, a cztery kolejne firmy starają się o uzyskanie pozwolenia na budowę.

Prawie cztery

Nie wszystkie projekty odpłynęły w siną dal.

— Na liście była linia kolejowa nr 405 i właśnie dziś zostanie podpisana umowa na dofinansowanie tej inwestycji. Jest też zielone światło na kolejny punkt z listy — linię kolejową nr 202: za chwilę będzie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy — wymienia Barbara Dykier. W toku jest rozbudowa portu w Ustce — opracowywana jest koncepcja, a projekt ma poparcie Ministerstwa Gospodarki Morskiej. Akademia Pomorska dostała od ministra Jarosława Gowina zapewnienie, że może liczyć na wsparcie. W przypadku drogi nr 21 zapadła decyzja o modernizacji odcinka od Słupska do Ustki z pominięciem obu miast.

— Wystąpiliśmy do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury, o ponowne przeanalizowanie całej inwestycji — dodaje wójt gminy Słupsk.

Czego oczekuje region

1. Przebudowa drogi krajowej nr 21 Słupsk — Ustka z odcinkiem od Kobylnicy do Słupska

2. Droga ekspresowa S6 na odcinku Gdańsk — Słupsk

3. Droga ekspresowa S11 — przesunięcie węzła Bobolice do węzła Biały Bór

4. Rewitalizacja linii kolejowej 202 i 405

5. Przebudowa i modernizacja Portu Morskiego w Ustce

6. Wzmocnienie gospodarcze regionu słupskiego, w tym pomoc dla Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pomoc w uzyskaniu strategicznego inwestora nieodpłatne przekazanie gruntów ANR i AMW na rzecz samorządów lokalnych zniesienie opłaty odrolnieniowej wsparcie finansowe na uzbrojenie w infrastrukturę techniczną i drogową

7. Wsparcie Akademii Pomorskiej poprzez utworzenie kierunków technicznych

Źródło: „PB”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu