Regionalni liderzy stawiają na rozwój

  • Marta Bellon
25-04-2013, 00:00

Laureaci rankingu Filary Polskiej Gospodarki przyznają, że warto włożyć wysiłek w dobrą współpracę z samorządem. To procentuje

Już po raz 8. „PB” wyróżnił firmy, które odgrywają kluczową rolę w województwach, w których działają. O ich wytypowanie poprosiliśmy samorządowców. Ich zadaniem była ocena, czy dane przedsiębiorstwo jest dla regionu ważnym pracodawcą i płatnikiem podatków oraz czy działa na rzecz lokalnej społeczności. Wskazane przez włodarzy gmin i miast firmy otrzymały tytuł Filara Polskiej Gospodarki.

Tytuł Filara Polskiej Gospodarki województwa mazowieckiego odebrali przedstawiciele firm: PKN Orlen (1. miejsce), LG Electronics (3. miejsce) oraz Energa Elektrownie Ostrołęka (4. miejsce). [FOT. T. RAŚ]
Zobacz więcej

Tytuł Filara Polskiej Gospodarki województwa mazowieckiego odebrali przedstawiciele firm: PKN Orlen (1. miejsce), LG Electronics (3. miejsce) oraz Energa Elektrownie Ostrołęka (4. miejsce). [FOT. T. RAŚ]

We wtorek na uroczystej gali w Warszawie wyróżnienia odebrały m.in.: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Elektrownia Bełchatów za 1. miejsce w woj. łódzkim, PKN Orlen — zwycięzca w woj. mazowieckim oraz Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek, która wygrała na Podlasiu. W gronie nagrodzonych znalazła się też firma Pronar — producent przyczep, ciągników i kombajnów (2. miejsce na Podlasiu). W regionie zatrudnia ponad 1600 osób.

— Zostaliśmy zauważeni i docenieni, gdyż pod względem zatrudnienia, i nie tylko, jesteśmy perłą na mapie woj. podlaskiego, a dodatkowo stabilnym przedsiębiorstwem. Stale się rozwijamy. Zainwestowaliśmy w nową fabrykę sprzętu komunalnego w Siemiatyczach. To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu sprzętu w Europie — chwali się Krzysztof Niemancewicz, zastępca dyrektora handlu i marketingu firmy Pronar.

Wśród laureatów w woj. łódzkim znalazł się Mirbud — generalny wykonawca (5. miejsce w regionie). — Od początku naszej działalności troszczymy się o dobre relacje z samorządami lokalnymi. Działalność budowlaną prowadzimy obecnie w całym kraju i wszędzie dochodzi do wielu kontaktów z samorządami. Jesteśmy firmą, która wyrosła z biznesu lokalnego, rozumiemy oczekiwania miejscowych społeczności i w każdym przypadku dokładamy starań, by nasze kontakty z gminami były co najmniej poprawne. Kierujemy się nie tylko troską o własny biznes, ale także dbałością o interesy naszych inwestorów, którzy powierzają nam budowę coraz bardziej złożonych obiektów — podkreśla Sławomir Nowak, wiceprezes Mirbudu.

Nagrodziliśmy również Samorządowych Menedżerów Regionów. Spośród własnego grona wybrali ich szefowie miast i gmin. Dionizy Głowacki, wójt gminy Aleksandrów (4. miejsce w woj. łódzkim), przekonuje, że droga do samorządu powinna prowadzić przez biznes. Sam przez 14 lat był przedsiębiorcą, prowadząc skup i sprzedaż hurtową runa leśnego.

— Do samorządu nie powinien trafić nikt, kto nie ma doświadczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Tacy ludzie nie są do końca świadomi, że pieniądze, które wpływają do kasy gminy, wypracowują przedsiębiorcy — podkreśla Dionizy Głowacki.

Tytuł Samorządowego Menedżera Regionu otrzymał też Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk (2. miejsce w woj. podlaskim).

— Moje koleżanki i koledzy docenili zapewne to, co dzieje się ostatnio w mieście. Te wszystkie zmiany są możliwe przede wszystkim dzięki funduszom UE. Samorządowcy dobrze ocenili też kierunek rozwoju naszego miasta.

W niektórych obszarach jesteśmy pionierami — mamy specjalną strefę ekonomiczną, park naukowo-technologiczny czy jedyny w województwie aquapark. Te inwestycje świadczą o tym, że władze miasta podjęły decyzje, które — choć czasem ryzykowne — wybiegały w przyszłość. Teraz to procentuje — mówi prezydent Suwałk.

Pełne kryteria obu rankingów publikujemy na stronie: filary.pb.pl.

 

Filary Polskiej Gospodarki

Łódzkie

1. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Elektrownia Bełchatów 2. Ceramika Paradyż 3. Grupa Atlas 4. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Łowicz 5. Mirbud

Mazowieckie

1. PKN Orlen 2. Mostostal Warszawa 3. LG Electronics 4. Energa Elektrownie Ostrołęka 5. JBB Zakład Przetwórstwa Mięsnego

Podlaskie

1. Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek 2. Pronar 3. Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol 4. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Piątnica 5. Metal-Fach

Samorządowy Menedżer Regionu

Woj. łódzkie

1. Józef Kaczmarek

burmistrz miasta Uniejów

2. Jacek Rożnowski

p.o. wójta gminy Kleszczów

3. Zbigniew Burzyński

prezydent miasta Kutno

4. Dionizy Głowacki

wójt gminy Aleksandrów

5. Urszula Świerczyńska

burmistrz miasta Zelów

Woj. mazowieckie

1. Grzegorz Benedykciński

burmistrz miasta Grodzisk Mazowiecki

2. Wojciech Kudelski

prezydent miasta Siedlce

3. Józef Kurek

burmistrz miasta Mszczonów

4. Hanna Gronkiewicz-Waltz

prezydent miasta Warszawa

5. Andrzej Nowakowski

prezydent miasta Płock

Woj. podlaskie:

1. Tadeusz Truskolaski

prezydent miasta Białystok

2. Czesław Renkiewicz

prezydent miasta Suwałki

3. Mirosław Lech

wójt gminy Korycin

4. Kazimierz Dąbrowski

burmistrz miasta Zambrów

5. Mirosław Reczko

burmistrz miasta Ciechanowiec

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Regionalni liderzy stawiają na rozwój