Regiony gospodarnych

Wojciech Kowalczuk
opublikowano: 18-01-2007, 00:00

Firmy Gazele z ziemi lubuskiej i Wielkopolski spotykają się Poznaniu. I jednym, i drugim nie brak powodów do zadowolenia.

Gala Gazel Biznesu z Wielkopolski i ziemi lubuskiej

Firmy Gazele z ziemi lubuskiej i Wielkopolski spotykają się Poznaniu. I jednym, i drugim nie brak powodów do zadowolenia.

Województwa, z których pochodzą Gazele Biznesu, biorące udział w gali odbywającej się dzisiaj w Poznaniu, znacznie się różnią. Wielkopolska to jeden z rekordzistów — region, z którego od lat wywodzi się druga pod względem liczebności (po Mazowszu) grupa firm — Gazel w Polsce. Ziemia lubuska tradycyjnie już zalicza się do województw z najmniejszą liczbą notowanych firm. Wynika to zarówno z wielkości tych regionów (lubuskie jest ponad dwukrotnie mniejsze), jak i z tradycji. Poznańskie od stuleci zalicza się do najważniejszych ośrodków gospodarczych kraju, zaś okolice Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego to rejony o bogatej tradycji rolniczej.

Zamiast roztrząsać różnice lepiej jednak skupić się na podobieństwach — a tych nie brakuje. Przede wszystkim w obu województwach — od pierwszej edycji naszego rankingu — liczba firm Gazel systematycznie rośnie. W obydwu też w ostatnim roku zanotowaliśmy ponaddwukrotny wzrost liczby firm, które zakwalifikowały się do zestawienia. To wynik naprawdę imponujący, jeśli wziąć pod uwagę, że w całym kraju przyrost liczby notowanych podmiotów wyniósł niespełna 10 proc.

Warto także zwrócić uwagę na liczbę rekordzistów, czyli firm, które do naszego zestawienia trafiły przynajmniej pięciokrotnie, potwierdzając w ten sposób, że ich strategia i sposób zarządzania uczyniły ze stałego rozwoju cechę niezmienną. Pod względem liczby takich przedsiębiorstw prym wiedzie oczywiście Wielkopolska, która dorobiła się ich aż czternastu, w tym aż czterech (Cermag, M&K Foam, Kreisel — Technika Budowlana i Werner Kenkel) notowanych w zestawieniu już po raz szósty.

Mniejsze województwo lubuskie ustępuje pod tym względem wielkopolskiemu, ale i tak „dorobiło się” dwóch takich rekordzistów.

Statystykom można ufać lub nie, lecz wszystkie przytoczone tu liczby są podstawą do dobrych prognoz na przyszłość dla firm Gazel z obu województw, których przedstawicieli gościmy dziś na gali w Poznaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane