Regulacje dotyczące inwestycji ograniczają efektywność OFE

Katarzyna Ostrowska
27-04-2001, 00:00

Regulacje dotyczące inwestycji ograniczają efektywność OFE

Uczestnicy tegorocznej międzynarodowej konferencji FIAP — organizacji zrzeszającej fundusze emerytalne, w tym także z Polski — uważają, że koszty funkcjonowania systemów emerytalnych trzeba obniżać. Nadmierne regulacje dotyczące inwestycji funduszy ograniczają ich efektywność, a minimalna stopa zwrotu — konkurencję.

Współpraca polskich funduszy emerytalnych z Federacją Towarzystw Zarządzających Funduszami Emerytalnymi (FIAP) ma ułatwić korzystanie z doświadczeń innych krajów we wprowadzaniu reformy emerytalnej oraz rozwiązywanie wynikających z niej problemów. Dyskusja na temat nowych trendów w systemach emerytalnych dominowała na ostatniej międzynarodowej konferencji FIAP. Jej uczestnicy dużo miejsca poświęcili obligatoryjnemu systemowi składek, który — jak się okazuje — wcale nie zapewnia skutecznego ich ściągania.

— W krajach Ameryki Łacińskiej sprawność systemu pod tym względem nie sięga 50 proc. W dobrowolnych systemach emerytalnych z ulgami podatkowymi w Europie Zachodniej i USA uczestniczy ponad 50 proc. uprawnionych. Na korzyść systemów dobrowolnych przemawia także większa elastyczność i koszty systemu. Ogólne trendy przemawiają za radykalnym zmniejszaniem kosztów — mówi Paweł Wojciechowski, prezes PTE Allianz Polska oraz przedstawiciel Polski we władzach FIAP.

Na korzyść systemów dobrowolnych przemawia m.in. fakt, że są one budowane na już istniejących strukturach.

Zlikwidować stopę

Uczestnicy konferencji byli zgodni co do tego, że nadmierne regulacje dotyczące inwestycji funduszy ograniczają ich efektywność. Nowe trendy wskazują na zwiększanie inwestycji w akcje i inwestycji zagranicznych, czyli wolny przepływ kapitałów. Za tym opowiada się także Europejska Federacja Funduszy Emerytalnych — EFRP, zrzeszająca członków Unii Europejskiej. Na konferencji krytykowano natomiast mechanizm minimalnej stopy, obecny także w polskim systemie.

— Minimalna stopa zwrotu powoduje, że fundusze skupiają się na obserwowaniu posunięć konkurencji i wówczas występuje efekt naśladownictwa. Działa to negatywnie na konkurencję, bo jej właściwie nie ma. Widać to po bardzo zbliżonych do siebie wynikach inwestycyjnych funduszy chilijskich po 20 latach działalności. W Polsce na razie występują większe rozpiętości w stopach — twierdzi prezes PTE Allianz.

Odbija się to z kolei na wysokości stóp zastąpienia (czyli wysokości emerytury w stosunku do ostatniej pensji). W Chile na przykład po 10 latach od wprowadzenie nowego systemu emerytalnego średnia stopa zastąpienia wynosi 70 proc., po 20 latach od startu reformy spadła poniżej 70 proc.

Transferować świadczenia

Na konferencji zgodzono się także z ideą, by towarzystwa emerytalne mogły zarządzać większą liczbą funduszy (w Polsce mogą zarządzać tylko jednym, dopiero od 2005 roku będą mogły zarządzać dodatkowym) o różnych profilach inwestycyjnych, dostosowanych do wieku uczestników. Poważnym problemem, o którym dyskutowali uczestnicy konferencji, jest niekompatybilność systemów emerytalnych krajów członkowskich w kontekście wolnego przepływu pracowników.

— Jedna z dyrektyw UE ma koordynować przepisy tak, aby znaczenie miało nie miejsce pracy i wpłacania składek, lecz miejsce pobierania emerytury. W tym celu proponuje się utworzenie ogólnoeuropejskiego funduszu emerytalnego — mówi Paweł Wojciechowski.

Katarzyna Ostrowska

k.ostrowska@pb.pl tel. (22) 611-62-49

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Regulacje dotyczące inwestycji ograniczają efektywność OFE