Regulaminy stron www wymagają zmian

opublikowano: 03-04-2018, 22:00

Zarządzający stronami internetowymi muszą przygotować dla użytkowników więcej informacji o tym, jak będą wykorzystywać ich dane.

Reforma ochrony danych osobowych wymaga od wydawców stron internetowych zmiany ich regulaminów. Właśnie w nich, a także w politykach prywatności portali czy sklepów online, zawarte są informacje o zasadach tej ochrony. Od 25 maja tego roku, kiedy zaczną być stosowane wymagania unijnego rozporządzenia regulującego te kwestie (RODO), zarządzający serwisami będą musieli przekazać użytkownikom znacznie więcej informacji na ten temat niż obecnie.

— Aktualne przepisy narzucają jedynie obowiązek poinformowania w regulaminach stron czy ich politykach prywatności, kto jest administratorem danych osobowych, w jakim celu są przetwarzane oraz gdzie należy się zwrócić, jeżeli użytkownik chce dokonać ich usunięcia — wyjaśnia dr Paweł Mielniczek z ODO 24.

Podkreśla, że unijne rozporządzenie stworzono z myślą przede wszystkim o społeczeństwie — użytkownicy stron internetowych mają być bardziej świadomi swoich praw oraz tego, co się dzieje z pozostawionymi przez nich informacjami. Po 25 maja w dokumentach dotyczących ich ochrony, oprócz szczegółów, których podania wymaga obecne prawo, przedsiębiorca ma informować klienta m.in. o okresie przechowywania jego danych, o prawie do bycia zapomnianym — czyli że w każdej chwili może on zwrócić się o zaprzestanie ich wykorzystywania — czy o tym, gdzie złożyć skargę w razie naruszenia przepisów przez firmę.

Ekspert ODO 24 zwraca uwagę, że w przypadku zautomatyzowanego przetwarzania danych w formie tzw. profilowania twardego przedsiębiorca powinien mieć świadomość, że jest to możliwe wyłącznie po wcześniejszym wyrażeniu osobnej zgody, np. przez zaznaczenie odpowiedniego pola w formularzu (w formie checkboxa).

Zgodnie z nowymi zasadami, administratorzy danych będą musieli zapewnić konsumentów, że pozyskane od nich informacje nie zostaną wydane podmiotom trzecim. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy