Czytasz dzięki

Rejestr bezrobotnych trudno bardziej odchudzić

opublikowano: 06-08-2018, 22:00

Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec lipca 2018 r. była taka sama, jak na koniec czerwca, czyli wynosiła 5,9 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec lipca 2018 r. była taka sama, jak na koniec czerwca, czyli wynosiła 5,9 proc. — wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). O tym, że redukcja bezrobocia jest i będzie coraz trudniejsza, mówi się nie od dziś. Najnowsze dane resortu pracy znów to potwierdziły.

Oprócz wspomnianego utrzymania stopy bezrobocia na poziomie sprzed miesiąca mamy najmniejszy od lat (co najmniej 2002 r., odkąd dysponujemy porównywalnymi danymi) spadek liczby bezrobotnych. Z danych ministerstwa wynika, że w lipcu tego roku rejestr uszczuplił się zaledwie o 6,4 tys. osób. W drugim najsłabszym lipcu z tego okresu (2012 r.) było to 11,2 tys., a więc blisko dwukrotnie więcej — patrz wykres.

Coraz większy opór w redukcji stopy bądź liczby zarejestrowanych bezrobotnych uzasadniają historycznie niskie poziomy — stopa jest najniżej od listopada 1990 r., a liczba bezrobotnych osób jest mniejsza od miliona dopiero drugi miesiąc w historii.

Ostatnie dane Eurostatu, a więc 3,7 proc., które stoi przy naszej stopie bezrobocia w danych za czerwiec 2018 r., to jeden z najniższych poziomów w UE. Przed nami jedynie trzy kraje. Unijna średnia (6,9 proc.) została daleko w tyle — więcej na wykresie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane