Rekomendacje

Sebastian Gawłowski
18-04-2002, 00:00

Agora. W raporcie z 12 kwietnia analitycy DI BRE Banku wystawili akcjom Agory rekomendację „redukuj”. Cenę docelową akcji spółki wyznaczono na poziomie 55,00 zł. Analitycy zwracają uwagę, że Agora jest notowana z premią w stosunku do swoich wycen. Premię tę zawdzięcza dużej przejrzystości i bardzo dobrym relacjom z inwestorami. Agora należy do najbardziej transparentnych spółek giełdowych w Polsce i do najbardziej przejrzystych grup medialnych w Europie.

W opinii Tomasza Mazurczaka, szefa działu analiz DI BRE, Agora może utracić przejrzystość z chwilą przejęcia nowych spółek. Obecnie Agora zainteresowana jest akwizycją wydawnictwa Prószynki i S-ka, Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, AMS-u i Polsatu.

O ile dwie pierwsze akwizycje w segmencie wydawniczym oraz potencjalny zakup AMS-u działającego na rynku reklamy outdoorowej nie budzą wątpliwości, o tyle z większym ryzykiem wiąże się potencjalna inwestycja w Polsat. Telewizja ta odznacza się w opinii DI BRE, niską rentownością i dodatkowo traci rynek.

Co więcej, Agora nie ma doświadczenia w kierowaniu telewizją, a proces ewentualnej restrukturyzacji mógłby okazać się kosztowny i powolny. Wzrost prawdopodobieństwa akwizycji Polsatu zwiększa, zdaniem analityków, ryzyko inwestycyjne w papiery Agory. W związku z tym, DI BRE podtrzymuje rekomendację „redukuj” dla akcji koncernu medialnego. Ewentualne ograniczenia ustawowe, uniemożliwiające Agorze przejęcie Polsatu analitycy odczytają jako sygnał pozytywny. PK

BPH PBK. W raporcie z 9 kwietnia 2002 r. analitycy DM BZ WBK wycenili akcje BPH PBK na 273 zł i wystawili rekomendację „trzymaj”. Raport sporządzono przy kursie giełdowym 264 zł.

W wyniku fuzji BPH i PBK powstał trzeci pod względem wartości aktywów, kapitałów własnych i gęstości sieci detalicznej bank krajowy. Spółka jest jednocześnie piątą pod względem kapitalizacji (7 581,1 mln zł) i drugą pod względem free float instytucją finansową notowaną na GPW. Drobni akcjonariusze posiadają 29 proc. akcji banku, a średni obrót na sesji wynosi 17,8 mln akcji.

Marcin Wróblewski z DM BZ WBK uważa, że akcje banku są interesującym celem inwestycyjnym. Jednak bank musi przejść trudny okres integracji i udowodnić zdolność do realizacji obranej strategii. W związku z tym inwestorzy powinni poczekać z decyzjami inwestycyjnymi na pierwsze sygnały poprawy.

Do końca 2003 roku proces fuzji zakończy się, a efekty synergii przyniosą prawdopodobnie 60 mln euro oszczędności rocznie. Docelowo bank planuje osiągnąć nominalne ROE na poziomie nie niższym ni 20 proc.

TP SA. Zdaniem analityków BPH PBK, kłopoty z długiem są już uwzględnione w cenie TP SA. W związku z tym w horyzoncie średnioterminowym nie należy oczekiwać dalszej przeceny akcji operatora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje