Rekomendacje

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 05-06-2002, 00:00

Mieszko Analitycy CDM Pekao podnieśli rekomendację dla Mieszka z „neutralnie” do „ponad rynek” z ceną docelową 10,50 zł. W najbliższym czasie kurs Mieszka zdecydowanie „urynkowi się”. Zaczną oddziaływać na niego czynniki fundamentalne: dobre wyniki finansowe i coraz silniejsza pozycja rynkowa. Ograniczona płynność może spowodować wywindowanie kursu. Porównując Mieszka do europejskich spółek analitycy nakładają 40-50 proc. dyskonto na poziom ceny docelowej. Dlatego walory Mieszka powinny być wyceniane na 10- 10,5 zł. Jednocześnie CDM Pekao sugeruje większe skoncentrowanie się na wycenie porównawczej (zawierającej już dyskonto za niewielką płynność) lub nałożenie na wycenę DCF dyskonta (rzędu 15 proc.), które odzwierciedlałoby niewielką płynność i co za tym idzie ryzyko wywarcia znacznego wpływu na cenę rynkową przy próbie większego zaangażowania się w akcje Mieszka. SG

BRE Bank W opinii DM BIG BG, „...BRE Bank kupując akcje Optimusa od Romana Kluski z pewnością nie spodziewał się, jak bardzo negatywnie ta transakcja zaważy na przyszłym kursie banku”. Mimo osiągniętego zysku, transakcja poważnie nadszarpnęła reputację banku jako sprawnego i zyskownego banku inwestycyjnego. Twórcy datowanej na 27 maja 2002 r. rekomendacji zalecają akumulowanie walorów i uważają, że obecnie ekspozycja banku na akcje Optimusa i Grupy Onet.pl jest stosunkowo niska. Nawet po zrealizowaniu wszystkich (publicznie znanych) opcji odkupu akcji Optimusa, księgowy zysk netto banku z inwestycji w Optimusa wyniesie około 19 mln zł. Obecnie największy wpływ na możliwość osiągnięcia zysków przez bank z całego projektu Optimus-ITI ma wycena giełdowa akcji ITI po debiucie. Rekomendujący oceniają przy tym zaangażowanie w cały projekt Optimusa, biorąc pod uwagę utracone korzyści, za nienajlepszą inwestycję.

— Debiut ITI i rynkowa wycena posiadanego przez BRE pakietu akcji tej spółki obniżą ryzyko inwestycji w akcje banku, nawet jeśli bank nic nie zyska na sprzedaży akcji ITI. Z drugiej strony, ewentualne fiasko emisji i brak możliwości sprzedaży przez bank posiadanego pakietu z pewnością nie spotka się z akceptacją inwestorów - w tym przypadku należałoby się spodziewać znacznej przeceny walorów spółki — twierdzi DM B IG BG.

Wartość pojedynczej akcji banku wyceniona metodą DDM wyniosła 156 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu