Rekomendacje

Stasiuk Tadeusz
opublikowano: 14-11-2000, 00:00

REKOMENDACJE

PBK. W rekomendacji datowanej na 2 listopada, analitycy CDM Pekao SA sugerują zachowanie neutralnej pozycji na walorach Powszechnego Banku Kredytowego. Rekomendacja została sporządzona w związku z zakończoną fuzją PBK z BACA Poland. Analitycy oczekują, że mimo iż wszyscy pracownicy BACA Poland otrzymali oferty pracy w PBK z zachowaniem dotychczasowych wynagrodzeń wielu z nich odejdzie z pracy. Na razie jest to pięć proc. personelu. Przejmując BACA Poland, PBK zyska doświadczenie w prowadzeniu private banking. BACA Poland ma około 12,5 tys. klientów prywatnych i zgromadził około 643 mln zł depozytów. Ponadto 2,5 tys. klientów tego banku zasili bazę klientów korporacyjnych PBK. Bank oferował będzie też usługi powiernicze.

Fuzja wpłynie na wyniki PBK w czwartym kwartale. PBK zyska od 5 do 10 mln zł na poziomie zysku netto. Równocześnie pogorszeniu ulegnie ROE banku ze względu na niższą rentowność BACA. Dlatego w krótkim okresie rekomendujący utrzymali swoją wcześniejszą ocenę atrakcyjności walorów banku.

SOFTBANK. Podobną ocenę analitycy CDM Pekao SA wydali walorom warszawskiego Softbanku. Rekomendacja została wydane 2 listopada przy kursie wynoszącym 67,70 zł i wartości WIG na poziomie 15 986,8 pkt. Rekomendujący uważają, że spółka zbyt późno się przebudziła, co ma odzwierciedlenie w jej obecnej wycenie. Szczególnie ważny dla Softbanku jest zdaniem twórców raportu, czas realizacji i wartość kontraktu na informatyzację PKO BP. Rozstrzygnięcia tego przetargu ze względu na czynniki polityczne nie należy oczekiwać jednak zbyt szybko. Niepowodzeniem dla spółki skończyły się także próby zdobycia kontraktu dla BGŻ. Analitycy przypuszczają też, że Softbank nie będzie głównym wykonawcą wdrażania jednolitego systemu operacyjnego w Banku Zachodnim i WBK.

Nadzieję na dalszą poprawę kondycji spółki analitycy widzą natomiast w „nowej ekonomii“. Spółka finalizuje transakcje zakupu podmiotów świadczących usługi ISP na terenie całego kraju, mogąc poszerzyć ich ofertę o usługi ASP realizowane wspólnie z Computer Asscociates. Do czasu wyjaśnienia kluczowych kwestii (m.in. informatyzacji PKO BP, efektów współpracy spółek świadczących usługi ISP) mających ogromny wpływ na ostateczną ocenę Softbanku, CDM Pekao SA rekomenduje zachowanie neutralnej pozycji na tych walorach. WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Stasiuk Tadeusz

Polecane