Rekomendacje dla Bogdanki idą w dół

opublikowano: 25-02-2020, 22:00

W poniedziałek analityk Erste obniżył z „kupuj” do „sprzedaj” rekomendację dla LW Bogdanka, we wtorek to samo zrobił ekspert Ipopemy — Robert Maj.

Obniżył ponadto cenę docelową z 46,19 do 19,05 zł. Zmiana nastawienia to konsekwencja informacji o zmniejszeniu produkcji przez spółkę. Prezes Artur Wasil powiedział, że obecna sytuacja rynkowa jest stymulowana przez niższe zużycie prądu spowodowane wysoką temperaturą tej zimy oraz zwiększoną produkcją energii odnawialnej. Czynniki te spowodowały zmniejszenie wydobycia oraz wzrost ceny węgla. Firma podjęła tę decyzję wraz ze swoimi głównymi klientami, którzy nie są w stanie pobrać takiej ilości węgla, jaką zwykle Bogdanka wydobywała. „Prezes firmy zapewnił, że cięcie nie spowoduje zagrożenia na wynik rocznego wydobycia węgla.

Z naszych prognoz wynika, że to cięcie oznacza jedynie 56 tys. ton produkcji, które mogą być z łatwością dostarczone w następnych miesiącach. Jednakże nie widzimy żadnych przyczyn do tego, aby sytuacja zmieniła się po lutym. Przeciwnie, sądzimy, że sytuacja się pogorszy, gdyż jest małe prawdopodobieństwo tego, aby zaprzestano importu, podczas gdy Polska, kosztem węgla, zwiększa inwestycje w energię odnawialną” — napisał w uzasadnieniu rekomendacji Robert Maj. Raport dostępny jest na stronie brokera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane