Rekomendacje odkurzyły Ambrę i Decorę

opublikowano: 16-02-2015, 00:00

Akcje dwóch giełdowych maluchów mocno w piątek podrożały, po tym jak przypomnieli o nich analitycy z biur maklerskich.

Walory Ambry, która produkuje wina i cydr, zdrożały prawie o 5 proc., co zwiększyło szanse na odwrócenie złej passy, jaka towarzyszyła notowaniom od przełomu września i października ubiegłego roku.

Tomasz Sokołowski, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK, uważa, że akcje są mocno niedowartościowane — wycenia je na 13,7 zł, czyli na 60 proc. więcej, niż kosztują na GPW. Specjalista podkreśla, że spółka (jedyny przedstawiciel tej branży na GPW) daje ekspozycję na stale rosnący rynek wina, a ponadto zainwestowała w produkcję nowego napoju — cydru i stworzyła nową markę

— Cydr Lubelski, by skorzystać na rosnącej popularności tego typu napojów w Polsce. Ekspert dodaje, że firma ma wysokie przepływy pieniężne. W I kwartale roku obrotowego 2014/2015 (zakończył się we wrześniu 2014 r.) przychody firmy wzrosły o 6 proc., do 86,8 mln zł, EBITDA spadła jednak o 8 proc., do 9 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej skurczył się o 28 proc., do 2,4 mln zł.

Tomasz Sokołowski liczy na 0,48 zł dywidendy na akcję (5,6 proc.) z zysku za trwający rok obrotowy. W listopadzie 2014 r. firma wypłaciła 0,45 zł na akcję. Na dywidendę nie mają co natomiast liczyć akcjonariusze Decory — uważa Sylwia Jaśkiewicz, analityczka Domu Maklerskiego BOŚ.

Wszystko przez to, że producent artykułów dekoracyjnych zanotuje według jej szacunków 7 mln zł straty netto w 2014 r. (raport zostanie opublikowany 20 marca). Przyczyną słabych wyników jest osłabienie rubla i hrywny do złotego.

Zmusiło to spółkę do zamknięcia biznesu w Rosji. W Polsce nie jest dużo lepiej, bo wiele kontraktów jest opóźnionych. Mimo to Sylwia Jaśkiewicz wycenia akcje spółki na 7,4 zł, a więc 40 proc. powyżej kursu na GPW. W piątek rósł on o ponad 3 proc. Rekomendacja brzmi „trzymaj”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu