Rekord hrywny problemem dla Ukrainy

opublikowano: 30-12-2019, 13:11

Ukraińska hrywna jest najmocniej drożejącą w tym roku walutą na świecie. To problem dla budżetu kraju.

Hrywna umocniła się w mijającym roku o 16,5 proc. wobec dolara. Pozwoliło to ograniczyć inflację i powstrzymać część mieszkańców kraju od wyjazdu w poszukiwaniu lepszej pracy. Spowodowało jednocześnie spadek wartości ukraińskiego eksportu liczonego w krajowej walucie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Budżet Ukrainy w 2019 roku zakładał początkowo średni kurs wymiany 28,2 hrywny za dolara. Potem skorygowano go do 26,4 hrywny. W poniedziałek oficjalny kurs wynosił 23,8 hrywny, co oznacza lukę w prognozowanych wpływach z eksportu wynoszącą 39 mld hrywien.

Skutkiem umocnienia waluty Ukrainy jest nakazanie przez Ministerstwo Finansów ograniczenia niektórych wydatków rozwojowych, poinformowały ukraińskie media. W tym samym czasie państwowy Naftogaz Ukrainy dostał polecenie przyspieszonej wypłaty dywidendy wysokości 13 mld hrywien oraz innych płatności planowanych na przyszły rok. Choć minister finansów Oksana Markarowa zapewniała w parlamencie, że sytuacja jest pod kontrolę i nie będzie ograniczania wydatków, to są poważne wątpliwości, czy da się tego uniknąć.

- Rząd nie ma innego wyjścia – powiedział Dmytro Boyarchuk, dyrektor firmy analiz ekonomicznych Case Ukraine z Kijowa, wskazując na zobowiązania fiskalne kraju wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Prognozuje deficyt przychodów budżetowych wysokości 0,7 proc. PKB w tym roku. Uważa, że skłoni to rząd do opóźnienia realizacji niektórych projektów infrastrukturalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane