Rekordowa cena za różowy diament

  • DI
opublikowano: 14-11-2018, 22:00

W domu aukcyjnym Christie’s w Genewie został sprzedany największy na świecie różowy diament.

Za Pink Legacy, którego masa wynosi 18,96 karata, firma Harry Winston zapłaciła 50 mln USD. Wyceniony na 30 mln USD kamień został sprzedany po zaledwie pięciu minutach licytacji.

— 2,6 mln USD za karat to światowy rekord ceny za diament różowy. To Leonardo da Vinci wsród diamentów — powiedział Francois Curiel, szef aukcji Christie’s w Europie.

Poprzedni rekord został osiągnięty w 2017 r. w Hongkongu, gdy dom aukcyjny Christie's sprzedał Pink Promise, owalny diament o masie wynoszącej prawie 15 karatów, za nieco ponad 32 mln USD (2,17 mln USD za karat). Prostokątny Pink Legacy został znaleziony w południowoafrykańskiej kopalni około 100 lat temu przez firmę wydobywczą De Beers, należącą do słynnej rodziny Oppenheimerów. Eksperci podkreślają, że znalezienie kamienia w tym kolorze o masie przekraczającej 10 karatów jest niezwykle rzadkie, stąd tak wysoka jego cena.

KOMENTARZ EKSPERTA

Marcin Marcok, MART DIAMONDS: 

Pink Legacy po raz pierwszy w swojej historii,  trafił na aukcję osiągając rekordową w historii  cenę za 1ct! Ważący niespełna 19 ct diament  został sprzedany za ponad 50 milionów dolarów  ustanawiając światowy rekord w cenie sprzedaży. Pink Legacy jest najdoskonalszym różowym diamentem, który kiedykolwiek trafił na aukcję. Należący do rodziny Oppenheimer, przeszedł w ręce jednej z najważniejszych amerykańskich firm jubilerskich, Harry Winston Inc.

Zarówno kolor jak i wielkość zakutego w pierścionek Pink Legacy są zachwycające. Diamenty kolorowe tej wielkości należą do wyjątkowo rzadkich. Jego czystość jest wręcz nieprawdopodobna – diament jest nieskazitelny, w kolorze fancy vivid pink, najrzadszym i najdoskonalszym z doskonałych.

Dlaczego jakość Pink Legacy budzi tak wielkie emocje? Otóż ze względu na duże ciśnienie panujące wewnątrz kamieni kolorowych (to właśnie dzięki niemu diament nabiera koloru) są one zwykle pełne inkluzji. Występują najczęściej w zdecydowanie mniejszej formie, właśnie ze względu na wewnętrzne znamiona. W kategorii czystości Pink Legacy nie ma sobie równych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy