Rekordowa nadwyżka handlowa Australii

opublikowano: 03-07-2019, 06:54

Nadwyżka handlowa Australii osiągnęła rekordowy poziom w maju. To rezultat inwestycji eksporterów surowców mineralnych wynikający z odradzających się cen rudy żelaza oraz zwiększonego popytu ze strony Chin.

Nadwyżka wzrosła w maju 2019 r. do 5,75 mld AUD (4,02 mld USD) wobec sięgającej 4,82 mld AUD nadwyżki odnotowanej w kwietniu, wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego.  Cena rudy żelaza – największego surowca eksportowego Australii - wzrosła powyżej 100 USD za tonę i w miniony wtorek handlowana była na poziomie powyżej 123 USD w odpowiedzi na ograniczenie podaży i rosnącą chińską produkcję stali. W tym roku cen rudy żelaza wzrosła już o ponad 60 proc. 

Zobacz więcej

Australia

ARC

Wartość miesięcznych dostaw rudy żelaza wzrosła do 8,8 mld AUD, co jest najwyższym wynikiem w historii danych od 1988 r. Było to o prawie 17 proc. więcej niż w kwietniu i o 65 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jeśli ceny pozostaną wysokie, inwestycje w górnictwo mogą wkrótce przestać spadać i mogą mieć pozytywny wpływ na wzrost PKB - powiedział Ben Udy, ekonomista w Capital Economics.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu