Rekordowa wartość globalnego zadłużenia

Globalny dług osiągnął w kategoriach nominalnych kolejny rekord, jednak kluczowa miara obciążenia zadłużonych zaczęła spadać.

Dolary
Zobacz więcej

Dolary fot. Bloomberg

Na koniec trzeciego kwartału 2017 r. całkowita wartość zadłużenia w skali globu sięgnęła 233 bln USD, podał w datowanym na ubiegły piątek raporcie Institute for International Finance. Od początku ubiegłego roku dług przyrósł w ujęciu dolarowym o 7,6 proc., ustanawiając nominalnie kolejny historyczny rekord. Do takiego przyrostu zadłużenia przyczyniło się osłabienie w tym czasie dolara – indeks amerykańskiej waluty zniżkował o 8,9 proc., a zatem wzrosła liczona w dolarze wartość zadłużenia denominowanego w innych środkach płatniczych. Choć wielu komentatorów obawia się kontynuacji wzrostu zadłużenia, to za dobrą z tego punktu widzenia wiadomość można uznać fakt, że spadać zaczął współczynnik długu do globalnego produktu.

Sięgnął on 318 proc. i jest o 3 punkty procentowe niższy niż zanotowane 12 miesięcy wcześniej historyczne maksimum. Na 47 krajów, z których danymi dysponuje IIF, współczynnik długu do PKB spadł w 34. Zdaniem ośrodka do delewarowania przyczyniły się równomierny w skali globu i jednocześnie wyższy od potencjalnego wzrost gospodarczy, przyspieszenie inflacji m. in. w Chinach i Turcji oraz wysiłki zmierzające do zatrzymania narastania długu, podejmowane przez władze m. in. Chin i Kanady. Wciąż wysoki poziom wskaźnika długu do PKB skłoni banki centralne do ostrożności w normalizacji polityki pieniężnej, tak aby nie podkopać ożywienia gospodarczego, przewiduje IIF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu