Rekordowa wartość rynku

Arkadiusz Wicik
opublikowano: 07-02-2000, 00:00

Rekordowa wartość rynku

Od kilku miesięcy obserwujemy systematyczny wzrost wartości zadłużenia przedsiębiorstw i gmin z tytułu emisji papierów dłużnych. Na początku 2000 roku aktywność zarówno emitentów, jak i banków organizatorów wzrosła szczególnie dynamicznie. W styczniu br. na rynku uplasowano wiele nowych transz krótkoterminowych papierów dłużnych (KPD) oraz obligacji przedsiębiorstw. W rezultacie wartość rynku pozaskarbowych papierów dłużnych po raz pierwszy w historii przekroczyła pułap 10 mld zł.

W DALSZYM ciągu największym segmentem jest segment krótkoterminowych papierów dłużnych. W styczniu 2000 r. wartość tego segmentu wzrosła o 12 proc. do 7473,7 mln zł. Najaktywniejszym bankiem w tym okresie był BIG Bank Gdański, który uplasował na rynku transze o łącznej wartości aż 567 mln zł. Do tej pory bank nie podał nazwy spółki, która wyemitowała papiery na tak dużą kwotę. Dzięki tej emisji BIG BG znalazł się w pierwszej piątce banków organizatorów. Transze o dużej wartości uplasowały również Bank Handlowy, ING Barings, Kredyt Bank i Citibank.

W DNIU 24 stycznia br. CERA SA dokonała obniżenia ratingu dla programu bonów komercyjnych spółki Hortex Holding SA o wartości nominalnej 100 mln zł z CP3 na NK (niekwalifikowany). Na obniżenie ratingu krótkoterminowego dla Hortexu do najniższego poziomu miały wpływ: relatywnie wysokie zadłużenie, niewielka płynność finansowa i brak alternatywnych źródeł płynności dostępnych posiadaczom bonów komercyjnych.

CLIF jest pierwszą spółką, której obligacje zostały dopuszczone do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółka zamierza wyemitować w 2000 r. 3-letnie obligacje o łącznej wartości 100 mln zł. Pierwsza w Polsce publiczna emisja obligacji korporacyjnych zostanie przeprowadzona w 10 transzach. Organizatorem emisji jest Dom Maklerski AmerBrokers.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Wicik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekordowa wartość rynku