Czytasz dzięki

Rekordowe potrzeby japońskiego budżetu

opublikowano: 07-10-2020, 10:48

Wstępny budżet Japonii na rok finansowy rozpoczynający się w kwietniu 2021 r. zakłada rekordowe potrzeby tamtejszych ministerstw. Kształtują się one na poziomie 997 mld USD, informuje Reuters.

Złożone przez poszczególne resorty wnioski o wydatki wyniosły dokładnie 105,4071 bln jenów (996,85 mld USD), przekraczając poprzedni najwyższy poziom 105 bln jenów oczekiwanych w bieżącym roku, wynika z danych udostępnionych przez ministerstwo finansów.

Japonia
Zobacz więcej

Japonia fot. Bloomberg

Wartości te ulegną zapewne sporym zmianom, szczególnie, że część resortów nie określiła konkretnych kwot. Wzrost wydatków związany jest z podejmowanymi działaniami mającymi na celu zarówno wyhamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, jak i wsparcia samej gospodarki i obywateli dotkniętych przez pandemiczny kryzys.

Nowy premier Japonii, Yoshihide Suga musi zmierzyć się przy tym z wyzwaniem jakim jest ograniczenie rosnącego zadłużenia, które już przekracza dwukrotnie wielkość szacowanej na 5 bln USD gospodarki.

Problemem jest też szybko starzejące się społeczeństwo.  Wnioski budżetowe dotyczące zabezpieczenia społecznego i obsługi zadłużenia wyniosły odpowiednio 32,9 bln jenów i 25,5 bln jenów, czyli ponad połowę całkowitego budżetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane