Czytasz dzięki

Rekordowe rezerwy Banku Indii mogą wesprzeć rupię

opublikowano: 05-03-2020, 06:59

Bank centralny Indii dysponuje potężnym orężem w postaci rekordowych rezerw walutowych, które mogą być wykorzystane do obrony lokalnej waluty. Rupia notuje bowiem trudny okres i jest najgorzej radzącą sobie walutą w Azji w tym miesiącu. Tylko w ostatnim tygodniu straciła 2 proc. w relacji do dolara.

Tymczasem rezerwy walutowe Indii zwiększyły się w 2019 r. aż o 64 mld USD, a bank centralny dołożył już w bieżącym kolejne 18 mld USD. Tym samym według stanu na 21 lutego rezerwy osiągnęły rekordowa wartość 476 mld USD.

Rupie indyjskie
Zobacz więcej

Rupie indyjskie fot. Bloomberg

Obserwowana przecena rupii, której notowania w odniesieniu do amerykańskiego dolara zbliżyły się do historycznego minimum na poziomie 75, w głównej mierze jest wynikiem obaw o rozprzestrzenienie się w tym drugim najludniejszym kraju na świecie epidemii koronawirusa. 

RBI ma do dyspozycji dużą siłę ognia w postaci rezerw walutowych i może łatwo zatrzymać straty rupii -  powiedział Sajal Gupta, szef działu dewiz w Edelweiss Securities w Bombaju. 

Według źródeł agencji Bloomberg, w środę państwowi pożyczkodawcy sprzedali dolary w imieniu banku centralnego, co zaowocowało umocnieniem rupii na koenioc dnia o 0,1 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane