Rekordowe transakcje w nieruchomości

opublikowano: 20-12-2018, 22:00

Suma transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w mijającym roku w Polsce znacznie przekracza 6 mld EUR.

Według firmy doradczej JLL suma zakupów nieruchomości komercyjnych w 2018 r. w Polsce wyniesie 6,3 mld EUR, a według Savills — nawet 6,5 mld EUR.

— Szacujemy, że inwestycje w nieruchomości komercyjne w 2018 r. przekroczą rekordową wartość ponad 6,3 mld EUR — najwyższą w historii rynku inwestycyjnego w Polsce. Co więcej, sektor biurowy dogonił dotychczasowego lidera — sektor handlowy. W każdym z nich spodziewamy się finalizacji transakcji za ponad 2,4 mld EUR. To o 200 mln EUR więcej niż w rekordowym dla biur 2006 r. i dokładnie tyle samo, ile 12 lat temu kupiono na rynku handlowym. Mocne rezultaty prognozujemy też w segmencie nieruchomości magazynowych, z transakcjami kupna-sprzedaży na poziomie ponad 1,3 mld EUR — mówi Agata Sekuła, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Największą transakcją w sektorze nieruchomości handlowych w tym roku była sprzedaż przez ARES/AXA/Apollo Rida portfela 28 nieruchomości handlowych za łączną kwotę około miliarda euro na rzecz Chariot Top Group. W sektorze nieruchomości biurowych HB Reavis sprzedał Gdański Business Center II do EPF za ponad 200 mln EUR, a Grupa Globalworth Poland Real Estate kupiła znajdujące się w warszawskim kompleksie Złote Tarasy budynki Skylight oraz Lumen od Rodamco Central Europe za 190 mln EUR. Spodziewana wartość tegorocznych transakcji inwestycyjnych w segmencie hotelowym to ok. 70 mln EUR. Natomiast największą transakcją magazynową zrealizowaną w 2018 r. był zakup przez Mapletree Investments portfela nieruchomości Prologis za ok. 260 mln EUR.

— Nieruchomości zlokalizowane w Polsce są pożądanym produktem inwestycyjnym. Przekłada się to na kompresję stóp kapitalizacji, które w 2018 r. spadły w sektorze biurowym poniżej, dotychczas nieprzekraczalnej bariery 5 proc. Pomimo optymistycznych prognoz na najbliższe 12 miesięcy i chęci uniknięcia efektu samospełniającej się przepowiedni, w przyszłym roku prawdopodobnie będzie dało się już dostrzec pierwsze symptomy zwiększonej ostrożności przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. W związku z tym możemy obserwować chęć dywersyfikacji portfeli i tym samym rosnącą popularność nieruchomości magazynowych oraz alternatywnych klas aktywów — komentuje Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills w Polsce.

6,5 mld EUR Nawet tyle może osiągnąć suma transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce według firmy Savills.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu