Rekordowo mało aluminium w magazynach LME

opublikowano: 13-05-2022, 12:48
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zapasy aluminium w magazynach giełdy metali w Londynie spadły do rekordowo niskiego poziomu, informuje Bloomberg.

Zapasy aluminium spadły o 9,7 proc. do 260,2 tys. ton. Są najniższe od 1997 roku, do którego sięgają porównywalne dane. Poprzedni rekord pochodził sprzed 22 lat. Od początku roku zapasy spadły o 63 proc., co zapowiada rekordowy pod tym względem rok. Powodem jest przede wszystkim słabnąca podaż, m.in. z powodu bardzo drogiej energii elektrycznej, niezbędnej przy produkcji aluminium, która zmusiła niektóre huty do wstrzymania lub ograniczenia działalności. Dodatkowo dochodzą problemy z dostawami metalu z Rosji.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bloomberg zwraca uwagę, że po początkowym wyraźnym wzroście ceny po publikacji danych o zapasach zainteresowanie kupnem metalu dość szybko zmalało. Oznacza to, że rynek ma większe obawy dotyczące popytu. Agencja pisze od dramatycznej zmianie nastrojów na rynkach metali w ostatnich tygodniach w związku z rosnącą obawą spowolnienia globalnej gospodarki po zacieśnieniu polityki monetarnej przez banki centralne, a także spodziewanego mniejszego popytu w Chinach, gdzie wróciły restrykcje mające zapobiegać rozprzestrzenianiu COVID-19.

Cena aluminium spadła o 33 proc. od szczytu w marcu tego roku, kiedy wynosiła ponad 3,5 tys USD za tonę. W piątek rosła nawet o 2,3 proc., ale obecnie zmienia się umiarkowanie i wynosi 2739 USD za tonę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane