Rekordowo niska sprzedaż aut w Europie

opublikowano: 18-11-2021, 08:33

Sprzedaż nowych aut w Europie spadła w październiku o 29 proc. do rekordowo niskiego poziomu. To prawdopodobnie dno rynku, informuje Bloomberg na swojej stronie internetowej.

Stowarzyszenie Europejskiej Producentów Samochodów (ACEA) podało, że w ubiegłym miesiącu zarejestrowano w Europie tylko 798,693 aut. Oznacza to, że po dziesięciu miesiącach sprzedaż samochodów jest tylko o 2,7 proc. wyższa niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Spadek sprzedaży to skutek problemów z produkcją aut spowodowanych przez brak chipów oraz nasilenie pandemii w krajach Azji południowo wschodniej, gdzie znajdują się fabryki największych dostawców części dla branży motoryzacyjnej, wskazuje Bloomberg.

Volkswagen, największy producent aut w Europie, zanotował 42 proc. spadek dostaw aut w październiku w ujęciu rocznym. Drugi na rynku Stellantis zmniejszył je o 32 proc.

Michael Dean z Bloomberg Intelligence uważa, że liczba rejestracji nowych aut wzrośnie w listopadzie dzięki malejącym problemom z dostawami podzespołów.

- Wielu producentów ma nie do końca zbudowane auta, które mogą być szybko dokończone kiedy poprawi się dostępność półprzewodników – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane