Rekordowy budżet Japonii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-12-2020, 07:04

Japoński rząd przyjął w poniedziałek nowy projekt budżetu na rok fiskalny rozpoczynający się w kwietniu 2021 r. Opiewa on na rekordową kwotę 1,03 bln USD obejmując gigantyczne fundusze przeznaczone na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa, informuje Reuters.

Toru Hanai / Reuters / Forum

Kwota, która w jenach wyraża się wartością 106,6 bln oznacza 4 proc. wzrost względem wcześniej zakładanego poziomu na rok 2020 oraz jest dziewiątym z rzędu rocznym budżetem z dodatnią zmianą. Nowe zadłużenie o wartości 43,6 bln jenów stanowić ma 40,9 proc. dochodów państwa.

Z uwagi na wybuch kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, Kraj Kwitnącej Wiśni zmuszony był odłożyć na półkę reformę fiskalną. Władze prognozują, że w przyszłym roku finansowym PKB Japonii zwiększy się o 4,0 proc. przy medianę prognoz ekonomistów na poziomie 3,4 proc.

W przypadku jeśli gospodarka nie sprosta realizacji szacunków wzrostu, spowoduje to erozję dochodów podatkowych i uzasadni większe zadłużenie, aby wypełnić lukę budżetową. Deficyt budżetowy rządu w roku fiskalnym 2021 - z wyłączeniem sprzedaży nowych obligacji i obsługi długu – ma wynieść 20,4 bln jenów, co jest wartością ponad dwukrotnie większa niż tegoroczne wstępne szacunki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane