Rekordowy wzrost wartości obligacji w listopadzie

opublikowano: 30-11-2022, 19:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Globalny rynek obligacji wzrósł w listopadzie, a ich wartość rynkowa zwiększyła się o rekordowe 2,8 bln USD, informuje Bloomberg.

Rosnące przekonanie, że banki centralne przejmują kontrolę nad inflacją zwiększyło wartość rynkową obligacji skarbowych i mających rating inwestycyjny do 59,2 bln USD z 56,4 bln USD na koniec października. To rekord. Bloomberg przypomina, że we wrześniu obligacje weszły w rynek niedźwiedzia. Potem jednak nastąpiło odbicie kiedy inflacja w USA zaczęła spadać, a z Fed zaczęły nadchodzić sygnały możliwego spowolnienia tempa podwyżek stóp.

Stratedzy Goldman Sachs oczekują obecnie, że spready obligacji spółek w Europie i USA, które ostatnio zmalały, będą rosnąć w pierwszym kwartale 2023 roku w związku z dalszym podwyższaniem stóp przez banki centralne, ale potem będą znów maleć. Goldman Sachs oczekuje, że spread obligacji amerykańskich spółek o ratingu inwestycyjnym osiągnie w szczytowym momencie 180 pkt. bazowych, a na koniec 2023 roku będzie wynosić 150 pkt. bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane