Rekordowy zakup Luwru

opublikowano: 03-02-2016, 10:30

Paryskie muzeum Luwr zapłaci 80 mln EUR za swój udział we wspólnym z Holendrami zakupie dwóch obrazów pędzla Rembrandta. Łączna wartość transakcji oszacowana została na 160 mln EUR, donosi serwis „The Local”.

W tej sprawie podpisana już została stosowna umowa – ogłosiło francuskie ministerstwo kultury.

Zobacz więcej

Portrety Martena Soolmansa i Oopjen Coppit pędzla Rembrandta

Public Domain, wikipedia

Sygnował ją ze strony Francji, minister Fleur Pellerin, zaś Holendrów reprezentował minister Jet Bussemaker. Umowa uzgodniona już była we wrześniu minionego roku. 

Środki przeznaczone na zakup przez Luwr będą największe w historii najbardziej znanego francuskiego muzeum

Dzieła Rembrandta, to dwa portrety pochodzące z 1634 r. Pokazany na nich został holenderski prominent Marten Soolman oraz jego przyszła żona Oopjen Coppit. Obydwoje są ubrani na czarno z białą koronką w przededniu zawarcia małżeństwa. 

Ministerstwo poinformowało, że oba dzieła zostaną odsłonięte podczas specjalnej gali w Luwrze w najbliższych tygodniach, a następnie zostaną wysłane do Holandii na renowację. Prace mają być podzielone pomiędzy Luwr i Rijksmuseum w Amsterdamie. Zbywcą obrazów była francuska gałąź rodziny Rothschildów, jednej z najbogatszych i najbardziej wpływowych na świecie. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy