Rekordowy zysk Synthosu

KZ
opublikowano: 02-09-2010, 00:00

Producent kauczuków zarobił w II kw. aż 111 mln zł. Analitycy nie są jednak zgodni co do jego perspektyw.

Producent kauczuków zarobił w II kw. aż 111 mln zł. Analitycy nie są jednak zgodni co do jego perspektyw.

W II kw. Synthos zwiększył przychody o 50 proc., do 966 mln zł, zysk operacyjny o 178 proc., do 145 mln zł, a zysk netto o 53 proc., do 111 mln zł. To najlepsze osiągnięcia w historii spółki. Wyniki okazały się też znacznie lepsze od oczekiwań analityków, którzy liczyli na 857 mln zł przychodów i 64 mln zł zysku netto.

Firmie sprzyjał wzrost popytu na kauczuk na rynkach europejskim i azjatyckim. Więcej zamówień składali głównie przedstawiciele branż: motoryzacyjnej, budowlanej oraz producenci opakowań. Synthosowi pomogła też spłata pierwszej raty kredytu inwestycyjnego w kwocie 22,5 mln EUR.

— Zniosło to efekt spodziewanych ujemnych różnic kursowych z tytułu przeszacowania kredytu walutowego — ocenia Monika Kalwasińska, analityk DM PKO BP.

Jej zdaniem, biorąc pod uwagę tendencje na rynku ropy naftowej w III kw., trudno oczekiwać, by ceny kauczuku utrzymywały się nadal na tak wysokich poziomach, a tym samym, by kolejne kwartały mogły być dla spółki równie udane.

Tymczasem Paweł Burzyński, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK, podtrzymał wczoraj rekomendację "kupuj", z ceną docelową 2,25 zł. Na GPW kurs wynosił wczoraj 2,05 zł, po wzroście o 3,5 proc.

111

mln zł Tyle wyniósł zysk netto Synthosu w II kw. To historyczny wynik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane