Rekrutacje na razie nie hamują

Dorota Czerwińska
opublikowano: 18-10-2011, 11:02

Pracodawcy zatrudniają. Ale długo to nie potrwa – mówią doradcy personalni

Do sektorów i branż, w których zatrudnia się najwięcej specjalistów i menedżerów należą, według deklaracji pracodawców, kancelarie prawne, usługi, bankowość i instytucje finansowe oraz IT (oprogramowanie i sprzęt), transport i spedycja oraz motoryzacja.

— Stałe zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów utrzymuje się już od roku. Liczba rekrutacji, które prowadzimy, wskazuje, że nie trzeba się obawiać spowolnienia. Dochodzi do tego gotowość kandydatów do zmiany firmy. Zazwyczaj, jeśli czas na rynku pracy jest niepewny, pracownicy są bardzo ostrożni z podejmowaniem decyzji o zmianie pracodawcy.

Teraz prowadzimy kilkadziesiąt projektów rekrutacyjnych i szacuję, że liczba zgłoszeń jest zbliżona do tej, którą na jedno ogłoszenie dostawaliśmy podczas dobrej koniunktury — twierdzi Artur Skiba z firmy doradztwa personalnego Antal International.

Oni zatrudniają

Bardzo aktywna, jeśli chodzi o zatrudnianie, jest farmacja. — Firmy farmaceutyczne rywalizują o najmocniejsze siły sprzedaży. Próbują sprzedawać bardzo podobne leki, jest duża konkurencja, więc coraz trudniej uzyskać dobre rezultaty sprzedaży. Do tego nowe przepisy w Polsce wymuszają zmianę organizacji dystrybucji leków — informuje Małgorzata Tylec-Gusakov z FIT specialist recruitment. Duże zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników zgłaszają firmy prowadzące badania kliniczne (Contract Research Organisations).

— Międzynarodowe firmy utworzyły w Polsce coś na kształt central, by kierować stąd rozwojem ich aktywności w krajach bałtyckich, na Ukrainie, w Czechach, na Słowacji. Stale potrzebują specjalistów od badań klinicznych: monitorów badań, menedżerów projektów, fachowców do rejestracji badań. Poszukują też kandydatów na stanowiska menedżerów od rozwoju biznesu, dyrektorów medycznych, reprezentantów medycznych, specjalistów od marketingu, dystrybucji, logistyki — wylicza Małgorzata Tylec-Gusakov.

Musi się rozwijać sektor energetyczny, w tym — zgodnie z unijnymi wytycznymi — inwestować w rozwój odnawialnych źródeł energii. Powstają więc farmy wiatrowe, spalarnie odpadów, elektrownie wysokich mocy itp. — Dla tych firm poszukuje się kandydatów na stanowiska związane z rozwojem biznesu. Tacy specjaliści zajmują się zdobywaniem koncesji i wszelkich pozwoleń. Na wagę złota są prawnicy, którzy znają prawo energetyczne i ochrony środowiska — dodaje doradczyni z FIT specialist recruitment.

HR-owcy wracają do łask

Z kolei Katarzyna Berenda-Ratajczyk z Bigramu odnotowuje ostatnio więcej rekrutacji do produkcji i działów HR. — Przede wszystkim chodzi o specjalistów zajmujących się optymalizacją procesów, menedżerów jakości i szefów działów produkcyjnych. Ostatnio mamy też więcej zleceń dotyczących średniego i wyższego szczebla zarządzania w działach zasobów ludzkich. W czasie recesji były one mocne uszczuplane. Teraz firmy je odbudowują, co świadczy również o chęci lepszego zarządzania rozwojem pracowników — uważa Katarzyna Berenda-Ratajczyk.

Michał Młynarczyk z Hays Polska mówi natomiast o dużym ruchu kadrowym w branży budowlanej, szczególnie w firmach zajmujących się budowami przemysłowymi i infrastrukturalnymi. Firmy budowlane często potrzebują geologów i archeologów.

— Chodzi o specjalistów, którzy ocenią grunt, na którym trwają prace, a także zabezpieczą ewentualne znalezione przez ekipy budowlane zabytki — wyjaśnia Michał Młynarczyk.

Jak jednak wynika z badania Antal Global Snapshot, aż 51 proc. ankietowanych pracodawców zapowiada, że najbliższe półrocze będzie okresem stagnacji w gospodarce. Niepokojąco rośnie też odsetek respondentów obawiających się recesji (już 16 proc.). Zdaniem analityków oznacza to, że po poprawie nastrojów w ostatnich kilku kwartałach wraca nastawienie, jakie panowało w czasie pierwszej fali kryzysu w drugiej połowie 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Rekrutacje na razie nie hamują