Religa: 10 maja - debata w Sejmie poświęcona problemom służby zdrowia

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-03-2006, 19:03

Jeden dzień posiedzenia Sejmu - 10 maja - będzie w całości poświęcony problemom służby zdrowia -poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister zdrowia Zbigniew Religa. Minister przedstawi posłom założenia reformy, którą zaplanował na siedem lat.

Jeden dzień posiedzenia Sejmu - 10 maja - będzie w całości poświęcony problemom służby zdrowia -poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister zdrowia Zbigniew Religa. Minister przedstawi posłom założenia reformy, którą zaplanował na siedem lat.

    Zdaniem Religi, aby istotnie poprawić sytuację służby zdrowia trzeba podwoić ilość pieniędzy przeznaczanych na nią. Podwojenie środków nie będzie jednak możliwe w 2007 roku.

    Minister przypomniał, że w przyszłym roku służba zdrowia otrzyma dodatkowo ponad 4 mld zł ze środków publicznych. Są to: 1,2 mld zł na ratownictwo medyczne, które będzie finansowane od 2007 roku z budżetu państwa, ok. 1 mld zł wyniosą składki na ochronę zdrowia za bezrobotnych i rolników oraz 2 mld zł, które będą pochodziłygłównie ze wzrostu składek na ubezpieczenie zdrowotne o 0,25 proc. w przyszłym roku.

    "Około 4 mld zł przeznaczone będzie wyłącznie na podwyżki dla pracowników opieki zdrowotnej. To moja personalna decyzja" - podkreślił Religa.

    Dodał, że "decyzja o przeznaczeniu dodatkowych środków na podwyżki była trudnym, politycznym wyborem. Trzeba pamiętać, że płace pracowników medycznych od długiego czasu nie były podwyższane" - zaznaczył.

    W przyszłym roku pracownicy opieki zdrowotnej mają otrzymać 30 proc. podwyżki.

    Zdaniem Religi, lekarze i pielęgniarki powinni dostać więcej niż 30 proc. podwyżki, ale - jak podkreślił - nie będzie to możliwe już w 2007 roku. Resort zdrowia obliczył, że na podwyżki w przyszłym roku potrzebne będzie 3,7 mld zł.

    Podwyżki dla personelu medycznego będą zapisane w nowelizacji ustawy zdrowotnej. Zgodnie z projektem, środki na planowany w 2007 r. wzrost kosztów pracy o 30 proc. mają zostać ujęte w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia. Projekt nowelizacji przygotowany przez trójstronny zespół ds. ochrony zdrowiaprzewiduje podwyżkę wynagrodzeń dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w Samodzielnych Publicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej (SP ZOZ) oraz jednostkach badawczo-rozwojowych.

    W środę 5 kwietnia z przedstawicielami środowisk medycznych spotka się premier Kazimierz Marcinkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Religa: 10 maja - debata w Sejmie poświęcona problemom służby zdrowia