Religa chce we wtorek przedstawić rządowi swój program

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 19-05-2006, 19:46

Minister zdrowia Zbigniew Religa zapowiedział, że podczas wtorkowego posiedzenia rządu przedstawi swój programu naprawy finansowania służby zdrowia. Religa, który w piątek spotkał się w Sejmie z szefem klubu PiS Przemysławem Gosiewskim, jest przekonany, że proponowane przez niego rozwiązania będą miały poparcie PiS-u.

Minister zdrowia Zbigniew Religa zapowiedział, że podczas wtorkowego posiedzenia rządu przedstawi swój programu naprawy finansowania służby zdrowia. Religa, który w piątek spotkał się w Sejmie z szefem klubu PiS Przemysławem Gosiewskim, jest przekonany, że proponowane przez niego rozwiązania będą miały poparcie PiS-u.

    Rozmowa z szefem klubu PiS trwała ponad godzinę. Przed południem Religa spotkał się w Kancelarii Premiera z Kazimierzem Marcinkiewiczem oraz wicepremierami Zytą Gilowską i Ludwikiem Dornem. Przed wtorkowym posiedzeniem rządu, na którym minister chce przedstawić swój program, odbędzie się kolejna tura rozmów.

    "Kolejne spotkania przede mną" - powiedział minister dziennikarzom po spotkaniu z Gosiewskim. Jak poinformował, w poniedziałek spotka się ponownie z premierem i wicepremierami: Gilowską i Dornem. We wtorek Religa zamierza spotkać się z minister rozwoju regionalnego Grażyną Gęsicką, a także z szefem rządu.

    "Myślę, że na posiedzeniu Rady Ministrów we wtorek będziemy dyskutowali mój program" - ocenił minister. Propozycje Religi trafią następnie do Sejmu.

    Minister, pytany, czy jest pewien, że PiS udzieli poparcia jego programowi, odparł, że szef klubu tego ugrupowania zadeklarował, że "zrobi wszystko, by klub stał w jego propozycjach za nim". Religa podkreślił, że podczas spotkania nie sformułowano żadnych warunków, od których PiS uzależniałby swoje poparcie dla jego programu.

    Minister poinformował, że w czasie spotkania w Sejmie mówiono też o prezesie Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzym Millerze. Wcześniej w czwartek Religa mówił, że dobrze byłoby, gdyby PiS porozumiało się z Millerem.

     Jak przypomina PAP, na czwartkowym posiedzeniu Rady Funduszu zabrakło jednego głosu do odwołania szefa NFZ. Wniosek o odwołanie Millera i powołanie na jego miejsce posła PiS Andrzeja Sośnierza złożył minister zdrowia na prośbę premiera.

    Religa, pytany, czy w najbliższym czasie można spodziewać się zmiany na stanowisku szefa NFZ, podkreślił, że "na szczęście w Polsce obowiązuje prawo i procedury prawne". Jak podkreślił, "na dzień dzisiejszy nie widzi takiej procedury prawnej, która mogłaby umożliwić odejście prezesa Millera".

    Po piątkowym spotkaniu w Kancelarii Premiera Religa ocenił, że "jest bardzo blisko porozumienia". Jak powiedział, jedynym punktem spornym jest tzw. ustawa pielęgnacyjna. Minister zaproponował, aby 1,2 proc. dochodu było przeznaczane na tzw. składkę pielęgnacyjną (na leczenie osób starszych), którą potem - podobnie jak obecnie składkę zdrowotną - podatnik mógłby sobie odliczyć przy rocznym rozliczeniu podatkowym.WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Religa chce we wtorek przedstawić rządowi swój program