Religa zgodził się objąć funkcję ministra zdrowia

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-10-2005, 10:27

Profesor Zbigniew Religa powiedział w poniedziałek rano dziennikarzom, że zgodził się objąć funkcję ministra zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.

Profesor Zbigniew Religa powiedział w poniedziałek rano dziennikarzom, że zgodził się objąć funkcję ministra zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.

Religa powiedział, że kiedy w sobotę po raz pierwszy mu zaproponowano tę funkcję, odmówił. Decyzję zmienił, kiedy w nocy z niedzieli na poniedziałek zadzwonił do niego prezydent-elekt Lech Kaczyński i poprosił go o wejście do rządu. Profesor podkreślił, że sprawa została postawiona "w kategoriach racji stanu" i dlatego wyraził zgodę na objęcie resortu zdrowia.

W prezydenckiej kampanii Religa poparł szefa PO Donalda Tuska. Religa powiedział, że od jakiegoś czasu usiłuje się skontaktować z liderem Platformy, ale na razie bez rezultatu. "Natomiast proszę nie zapominać, że ja nie jestem członkiem Platformy Obywatelskiej" - podkreślił Religa.

Potwierdził, że w jego planie zmian w systemie ochrony zdrowia jest zachowanie finansowania ze składki ubezpieczeniowej, natomiast z budżetu państwa finansowane miałoby być ratownictwo medyczne; trzecim źródłem finansowania miałyby być dobrowolne ubezpieczenia dodatkowe.

Religa podkreślił, że podstawową sprawą jest, by wszystkie zmiany były znakomicie przygotowane i bardzo delikatnie wprowadzane. Dodał, że w jego planie od początku była decentralizacja Narodowego Funduszu Zdrowia i przemiana NFZ w ciągu dwóch lat w kilku niezależnych ubezpieczycieli zdrowotnych.

Według profesora, poza dyskusją jest konieczność ścisłej współpracy ministra zdrowia z szefem NFZ, ale - jak dodał - ze zrozumiałych względów wiodącą rolę w polityce zdrowotnej musi odgrywać szef resortu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane