Rentier przychodzi do ubezpieczyciela

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 16-07-2014, 00:00

FINANSE OSOBISTE: Ubezpieczeń inwestycyjnych z systematyczną wypłatą zysków nie ma na rynku wiele, ale pojawiają się nowe propozycje dla kandydatów na rentierów.

Niewysoka składka, 40-miesięczny okres ubezpieczenia i szansa na zyski — tak można określić najnowszy produkt w Open Life — Euro Kompas. Minimalna składka wynosi 5 tys. zł, a zyski są wypłacane kwartalnie. Rentierem przy tak niskiej wpłacie się nie zostanie, ale zawsze można zainwestować więcej.

Portfel nie tylko obligacji

Zyski w Euro Kompasie ma wypracowywać Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy Open Life Europejskich Obligacji Korporacyjnych, którego aktywa są inwestowane w obligacje korporacyjne krajów europejskich, ale nie tylko. Co najmniej dwie trzecie powierzonych towarzystwu pieniędzy będzie inwestowana w papiery dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa europejskie, z tego do 30 proc. w emitowane przez firmy, które mają siedziby poza Unią Europejską. Uzupełnieniem mogą być akcje, ale przede wszystkim wtedy, gdy będzie to wynikać z zamiany obligacji zamiennych na akcje. W portfelu UFK mogą się również znajdować prawa do akcji, instrumenty pochodne i rynku pieniężnego oraz depozyty bankowe o terminie zapadalności do trzech miesięcy.

Dywersyfikację geograficzną zapewni ograniczenie lokowania aktywów w papiery wartościowe jednego kraju do 10 proc. Euro Kompas nie jest pierwszym produktem w ofercie Open Life, który będzie co kwartał wypłacał ewentualne zyski. Takim samym rozwiązaniem charakteryzowało się ubezpieczenie Obligacje Korporacyjne Plus i oferowane obecnie ubezpieczenie Obligacje Korporacyjne Plus II.

Opłaty większe i mniejsze

Każda inwestycja wymaga opłat. Pobierają je fundusze inwestycyjne, pobierają też ubezpieczyciele. W przypadku Euro Kompasu przed rozpoczęciem ochrony ubezpieczeniowej pobierana jest opłata transakcyjna do 1,99 proc. składki jednorazowej. Nie jest to dużo w porównaniu z opłatami manipulacyjnymi potrącanymi przy innych inwestycjach. Do kosztów trzeba też zaliczyć opłatę za ryzyko, która wynosi 1,024 zł w skali roku i za zarządzanie — 0,4 proc. w skali roku. Jak w przypadku każdego ubezpieczenia inwestycyjnego trzeba się też liczyć z opłatami w przypadku wcześniejszego wykupu. W pierwszym roku wartość wykupu to 97,67 proc., ale już od 40. miesiąca polisowego 100 proc. (czyli opłata wynosi zero). To również odróżnia ofertę od dawnych ubezpieczeń inwestycyjnych, z którymi klienci byli związani przez dekadę lub dłużej. Open Life ma też propozycję dla zamożniejszych kandydatówna rentierów. Przy wpłacie od 200 tys. zł można wybrać wariant z opłatą transakcyjną pobieraną przed rozpoczęciem ochrony ubezpieczeniowej wysokości 4 proc. i zapewnić sobie stuprocentową wartość wykupu przez cały okres ubezpieczenia.

Nie tylko w Open Life

Zainteresowani regularnym zasilaniem konta odsetkami z inwestycji mogą też skorzystać z ofert innych towarzystw ubezpieczeniowych. Aviva np. umożliwia częstotliwość wypłat renty kapitałowej raz w miesiącu, raz na kwartał, co pół roku lub co rok. Atutem oferty jest też wybór czasu umowy — również na pięć lat, a nie tylko 10, 15 czy 20. Programem rentierskim ze składką regularną jest też Skandia Benefit.

Trzeba tylko zdecydować się na długość okresu oszczędzania i wypłat. Do wyboru są dwa warianty: 7/7 oraz 10/10, a więc zobowiązanie jest znacznie dłuższe. Zaletą oferty jest natomiast możliwość zawieszenia wpłat po trzech latach na rok i zmiany wysokości składki regularnej lub częstotliwości jej opłacania oraz dostęp do 82 funduszy, w które oszczędności będą inwestowane. Wypłaty regularnych odsetek są możliwe również w przypadku niektórych funduszy zamkniętych lub rentierskich lokat bankowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Rentier przychodzi do ubezpieczyciela