Rentowność obligacji Polski najniżej od 7 miesięcy

opublikowano: 30-11-2018, 13:48

Wiadomość o najniższej inflacji od 2016 roku spowodowała spadek rentowności obligacji 10-letnich Polski, donosi Reuters.

W tzw. szybkim odczycie GUS inflacja spadła w listopadzie w Polsce do 1,2 proc. z 1,8 proc. w październiku. Rynek oczekiwał 1,5 proc. W reakcji na dane rentowność obligacji 10-letnich Polski spadła o 7 pkt. bazowych do 3,04 proc., najniższego poziomu od 7 miesięcy.

Rentowność obligacji 10-letnich Polski od 26 kwietnia 2018 roku
Zobacz więcej

Rentowność obligacji 10-letnich Polski od 26 kwietnia 2018 roku

- Złoty jest stabilny, bo dzisiejsze dane wspierają obecne stanowisko RPP o utrzymaniu stóp na dotychczasowym poziomie przez długi okres – powiedział Reutersowi Mateusz Sutowicz, analityk Banku Millennium.

Analitycy uważają, że dane nie spowodują cięcia stopy przez RPP, bo oczekiwany wzrost cen energii zwiększy inflację w 2019 roku do połowy docelowego zakresu NBP, wynoszącego 1,5-3,5 proc.

Mirosław Budzicki, strateg PKO BP zwrócił uwagę w rozmowie z Reutersem, że w październiku rynek spodziewał się trzech podwyżek stóp w Polsce w ciągu najbliższych dwóch lat.

- Teraz tylko jedna podwyżka o 25 pkt. bazowych jest uwzględniona w cenach do 2020 roku – powiedział.

Ekonomiści, z którym rozmawiał Reuters zwracają uwagę na największy wpływ inwestycji na PKB w obecnym cyklu ekonomicznym. To głównie efekt wydatków państwa na infrastrukturę. Gorzej wyglądają inwestycje w sektorze prywatnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu