Rentowność obligacji Włoch najniżej od dwóch miesięcy

opublikowano: 26-11-2018, 10:23

Włoskie aktywa drożeją po sygnałach wskazujących, że populistyczny rząd może ugiąć się i zmienić docelowy poziom deficytu budżetowego.

Rentowność obligacji 2-letnich Włoch spadła najniżej od dwóch miesięcy, a akcje drożeją najmocniej od miesiąca po tym jak wicepremier i szef Ligi Północnej Matteo Salvini powiedział, że przyszłoroczny deficyt może sięgać 2,2 proc., a nie zapisane w projekcie budżetu 2,4 proc., co wywołało sprzeciw Komisji Europejskiej.

Matteo Salvini
Zobacz więcej

Matteo Salvini fot. Bloomberg

Wypowiedź Salviniego potraktowano jako sugestię, że rząd chce zmniejszyć zmienność na rynku i zareagował m.in. na słabą aukcję obligacji czteroletnich w ubiegłym tygodniu.

- Uważam, że ten rodzaj manewrów prawdopodobnie potrwa jeszcze jakiś czas. Wątpię, czy doprowadzi to do dużej zmiany wciąż sceptycznej oceny inwestorów wobec obligacji Włoch - powiedział Christian Lenk, strateg DZ Banku.

Rentowność „dwulatek” Włoch spadła o 21 pkt. bazowych do 0,74 proc. i jest najniższa od 27 września. Rentowność obligacji 10-letnich spadła o 16 pkt. bazowych do 3,24 proc. Spread wobec obligacji Niemiec spadł do 288 pkt. bazowych.

FTSE-MIB, główny indeks giełdy w Mediolanie, wzrósł o 2,6 proc., najmocniej od 29 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu