Rentowność spada, długi ciążą

Marcin Przasnyski Kamil Zatoński StockWatch.pl, PulsInwestora.pl
opublikowano: 18-10-2011, 00:00

Osłabienie zdolności kredytowej skłania do ucieczki w emisję akcji — to wnioski z raportu portali PulsInwestora.pl i StockWatch.pl

Barlinek, producent drewnianych podłóg, i Cersanit, producent elementów wykończenia łazienek, mimo słabej koniunktury giełdowej planują emisje akcji. Powodem jest pogorszenie rentowności, które popsuło najważniejsze wskaźniki śledzone przez banki w ocenie zdolności kredytowej. Idąc tym tropem, wyszukaliśmy na parkiecie inne spółki, które mogą chcieć ratować się emisją w sytuacji osłabienia swojego bilansu i pogorszenia wyników, które utrudnia relacje z bankami.

W wypadku Cersanitu, zadłużonego na ponad 1,2 mld zł, wartość wskaźnika dług netto do EBITDA wzrosła do 3,4. Dla Barlinka, który ma zaciągnięte 527 mln zł długu odsetkowego, wartość ta przekroczyła 6,2. Dokapitalizowanie zasili spółki w gotówkę, która pozwoli zmniejszyć dług netto, być może także przez częściową, faktyczną spłatę zobowiązań.

Ważne jest też stworzenie poduszki walutowej, bo część kredytów zaciągnięta jest w walutach obcych i z powodu osłabienia złotego bilanse na koniec września nie będą wyglądać dobrze.

Jak bank ocenia firmę

Zaciągnięcie kredytu oznacza spełnienie szeregu warunków, przede wszystkim zapewnienie przepływów pieniężnych na obsługę zadłużenia i odpowiedniego majątku na zabezpieczenie. W czasie spłaty kredytu — najkrótsze zawiera się na rok — bank monitoruje sytuację finansową kontrahenta.

Z jednej strony dba o powierzone pieniądze, ale z drugiej czyha też na potknięcia, dzięki którym mógłby naliczyć dodatkowe opłaty i prowizje. W wypadku dużych firm jednym z podstawowych monitorowanych wskaźników jest relacja długu netto do EBITDA. Jest to ułamek mówiący o tym, ile lat musi pracować firma na spłatę dzisiejszego zadłużenia z osiąganego zysku operacyjnego, powiększonego o amortyzację.

Cersanit potrzebuje na to 3 lat i 5 miesięcy, Barlinek ponad 6 lat. Banki źle reagują, gdy wskaźnik przekroczy wartość 3, natomiast całkowicie się usztywniają powyżej 5. Dlatego niektóre firmy mocno korzystające z kredytów, jak ostatnio Ciech czy PBG, deklarowały w komunikatach zejście ze wskaźnikiem dług netto/EBITDA poniżej 3,5. Oznacza to większą stabilność, niższe koszty odsetkowe i ciągłość zadłużania się, czyli możliwość bezproblemowego przedłużania kredytów obrotowych, udzielanych zwykle na rok.

Liczymy dług do EBITDA

Aby samodzielnie przeprowadzić obliczenia długu netto do EBITDA, należy spisać z najnowszego dostępnego bilansu stan zadłużenia odsetkowego, czyli:

— zaciągnięte kredyty i pożyczki długoterminowe, — zaciągnięte kredyty i pożyczki krótkoterminowe, — wyemitowane obligacje, — wartość leasingu. W ten sposób otrzymamy wielkość długu odsetkowego, który trzeba comiesięcznie obsługiwać — czyli spłacać przynajmniej odsetki, a niekiedy także część kapitału. Aby otrzymać wartość długu netto, od obliczonej sumy odejmujemy wartość posiadanej gotówki. W ten sposób wiadomo, jaka faktycznie jest dziura w finansach spółki.

Trudniej obliczyć wartość EBITDA, bo żeby to zrobić, trzeba zestawić cztery kwartalne sprawozdania finansowe za 12 miesięcy. Pobieramy z nich pozycję zysk operacyjny (z rachunku zysków i strat) i dodajemy amortyzację (jej wartość znajdziemy w rachunku przepływów pieniężnych). Taki zabieg pozwala na oszacowanie wielkości gotówki generowanej przez spółkę z działalności podstawowej.

EBITDA ma plusy i minusy, na przykład nie uwzględnia zmian w kapitale obrotowym, natomiast przy regularnej i jednorodnej działalności jest niezłym przybliżeniem średnich przepływów operacyjnych, możliwych do uzyskania na potrzeby inwestycyjne i finansowe spółki. Dzieląc dług netto przez roczną wartość zysku gotówkowego, otrzymujemy liczbę, na którą patrzą banki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Przasnyski Kamil Zatoński StockWatch.pl, PulsInwestora.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rentowność spada, długi ciążą