ReproPol przekaże wydawcom 2,2 mln zł za kserowanie

KAJ,MEDIA&MARKETING
opublikowano: 26-11-2009, 00:00

Wydawcy prasy dostaną pieniądze z tytułu reprografii. W sumie nawet 40 tys. zł, o ile fiskus nie obłoży ich VAT.

Wydawcy prasy dostaną pieniądze z tytułu reprografii. W sumie nawet 40 tys. zł, o ile fiskus nie obłoży ich VAT.

Zarząd Stowarzyszenia Autorów i Wydawców Polska Książka do 15 grudnia ma przekazać Stowarzyszeniu Wydawców Repropol około 2,2 mln zł.

— Jest to suma zebranych opłat za lata 2003-08, głównie od właścicieli punktów ksero: 1,5 mln zł do roku 2007 i 0,7 mln za poprzedni rok — wylicza Józef Biernat, wiceprezes Polskiej Książki.

Po uzyskaniu pieniędzy Stowarzyszenie ReproPol rozdzieli je między uprawnionych wydawców. A to dzięki temu, że po latach starań ReproPol, powołany m.in. przez Izbę Wydawców Prasy (IWP), uzyskał status organizacji zbiorowego zarządzania. Tym samym może zarządzać tantiemami przeznaczonymi dla wydawców.

— Staraliśmy się o to od kilku lat i szczegółowo zbadaliśmy, ile i jakiej prasy się powiela. Według tego klucza podzielimy pieniądze. Na razie jednak wstrzymamy ten proces, czekając na decyzję Izby Skarbowej, która zastanawia się, czy od naszej działalności trzeba płacić VAT — zaznacza Maciej Hoffman, prezes IWP i członek zarządu Polskiej Książki oraz ReproPolu.

Z pobieżnych wyliczeń wynika, że za ostatnie kilka lat poszczególni wydawcy dostaną od 30 zł do 40 tys. zł.

— To małe sumy, ale walczymy, żeby stawki opłat były wyższe, bo teraz są najniższe w Europie — podkreśla prezes IWP.

Polska Książka szacuje, że w 2010 r. zbierze od operatorów ksero na rzecz wydawców około 500-600 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAJ,MEDIA&MARKETING

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu