Republikańska rewolucja i demokratyczny ład

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych, XTB
opublikowano: 07-01-2021, 17:18

Wczorajsze zamieszki w Kapitolu przejdą z pewnością do historii. Zwolennicy Trumpa, którzy nie mogli pogodzić się z jego przegraną dopuścili się wtargnięcia na teren amerykańskiego Kongresu. Sama sytuacja nie miała dużego wpływu na rynki, ale już wyniki wyborów uzupełniających w Georgii mają spory wpływ na to, co dzieje się na giełdach oraz na pozostałych rynkach. Czy po ostatnim zewie Republikanów można oczekiwać długotrwałej niebieskiej fali ze strony Demokratów? Co to oznacza dla rynków?

Joseph Biden jako następny prezydent Stanów Zjednoczonych będzie miał pełną władzę w Kongresie. W zasadzie w ostatnich 30 latach sytuacja w której rozpoczynający kadencję prezydent nie miał większości w Kongresie zdarzała się bardzo rzadko. Wobec tego Biden będzie bardzo elastyczny w przypadku wyborów personalnych na najwyższe stanowiska w USA. Kluczowe jednak jest to, że Demokraci będą mogli doprowadzić do wprowadzenia obiecanego wsparcia fiskalnego, wsparcia bezpośredniego dla obywateli, co pobudzi gospodarkę do większego ożywienia. Oczywiście mamy szczepienia na koronawirusa, ale wiele krajów wciąż nie radzi sobie z pandemią, dlatego potrzeba wsparcia, dopóki pandemia nie zostanie pokonana w pełni. Obietnica wsparcia dla gospodarki na nowo wywołała rajd na Wall Street. Zyskuje nawet Nasdaq, nad którym wisi groźba wprowadzenia wyższych podatków dla multinarodowych technologicznych korporacji. W tym momencie inwestorzy żyją chwilą, a na analizę dalszych scenariuszy przyjdzie jeszcze czas.

Niemniej na samej stymulacji gospodarki powinny zyskiwać spółki cykliczne, a takie w dużej mierze znajdują się w indeksie Russell 2000, który radzi sobie nadzwyczaj dobrze w porównaniu do innych amerykańskich indeksów. Oprócz tego stymulacja powinna przynieść większy wzrost gospodarczy, a za tym samym wyższą inflację. Już w tym momencie oczekiwana inflacyjne wyraźnie rosną w górę, co powoduje powrót amerykańskich rentowności 10 letnich obligacji powyżej 1%. Oczywiście może to wpłynąć jeszcze na dodatkowe działania ze strony Fed, gdyż ten nie chce utrzymywania tak wysokich rentowności.

Nie sposób również nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie z amerykańskiego rynku pracy. Raport ADP pokazał oczekiwany spadek zatrudnienia za grudzień. Subindeks ISM dla sektora usług spadł poniżej 50 punktów, więc spadek zatrudnienia nie byłby w sumie tak dużym zaskoczeniem, w szczególności, że w grudniu nakładano przecież nowe restrykcje. Co to jednak oznacza dla rynków? Spadek zatrudnienia to presja na stymulację, czyli wzrosty na giełdach. Wobec tego może się okazać, że nawet złe rzeczy dla giełdy, jak spadek zatrudnienia czy inflacja mogą wywołać zupełnie inny obrót spraw na realnym rynku.

Można powiedzieć, że WIG20 był dzisiaj jednym ze światowych liderów, zyskując 3,2%, nawet pomimo sporego spadku CD Projetk, Allegro czy Dino, czyli poprzednich liderów wzrostów w tym indeksie. Tymczasem na Wall Street Nasdaq przejmuje inicjatywę zyskując już 2,2%. Russell 2000 zyskuje po 17:00 jedynie 1,5%, podobnie jak S&P; 500. DJIA rośnie o 1%. Na europejskich parkietach dosyć skromnie – większość indeksów nie przebiła dzisiaj wzrostu na poziomie 1%. Warto jednak wspomnieć o DAXie, który przebił 14 tys. punktów.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane