Resort edukacji znów zamawia komputery

Mariusz Zielke
opublikowano: 22-05-2003, 00:00

Ministerstwo edukacji zamówił ponad 10 tys. komputerów dla szkół o wartości blisko 30 mln zł. Przetargi rozstrzygną się w pierwszych dniach czerwca. Faworyci to ponownie JTT i NTT.

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu (MENiS) rozpisało cztery przetargi na instalację blisko 600 pracowni internetowych w szkołach. To już druga tura zamówień dla szkół w 2003 r. Pierwszą wygrały Comarch (z komputerami NTT), Lumena (także NTT) oraz Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej (z komputerami JTT).

— Także w tym rozdaniu faworytami będą integratorzy oferujący sprzęt tych producentów, gdyż są one najtańsze. Optimus raczej nie będzie miał większej szansy na włączenie się do walki, nie mówiąc już o producentach zagranicznych, takich jak HP — mówi osoba zbliżona do przetargu.

W sumie do szkół trafiło już 7 tys. komputerów łącznej wartości 21 mln zł. Nowe przetargi dla MENiS rozstrzygną się w pierwszych dniach czerwca. Dostawy będą podzielone na cztery regiony. Wartość jednej tury ocenia się na 7 do 7,5 mln zł.

— W sumie resort zamawia ponad 10 tys. komputerów i kilkaset serwerów o łącznej wartości blisko 30 mln zł — szacuje jeden z potencjalnych oferentów.

Nigdy dotąd nie zdarzyło się, żeby w ciągu jednego roku MENiS zdołał rozpisać dwie tury przetargów. Zdaniem specjalistów, nie są to jednak oznaki ożywienia na rynku. W 2002 r. resort edukacji zamówił w jednym przetargu około 20 tys. komputerów, a więc więcej niż w tym roku w dwóch turach.

— Czekamy wciąż na ożywienie. Mamy nadzieję, że w końcu zostaną uruchomione duże projekty informatyczne, za którymi pójdą zamówienia na sprzęt — mówi jeden z producentów.

Firmy informatyczne szczególnie liczą na uruchomienie projektów związanych z offsetem, z których duża część będzie związana z nowymi technologiami, oraz zamówienia ze strony administracji publicznej. Pierwszy kwartał 2003 r. był dla firm z sektora IT tradycyjnie kiepski, słaba ma być też cała pierwsza połowa roku.

— Jak zwykle dla tej branży poprawa przyjdzie w drugiej połowie roku. Wyjątkowo udany powinien być czwarty kwartał — uważa jeden z analityków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Resort edukacji znów zamawia komputery