Resort finansów odda firmom VAT od aut

Jarosław Królak
13-01-2009, 00:00

Fiskus usunął kłody spod nóg firmom starającym się o odzyskanie podatku VAT od paliw i aut. To skutek publikacji "PB".

Fiskus usunął kłody spod nóg firmom starającym się o odzyskanie podatku VAT od paliw i aut. To skutek publikacji "PB".

Wczoraj na stronie internetowej Ministerstwa Finansów pojawił się specjalny komunikat dotyczący oddawania przedsiębiorcom VAT od samochodów używanych w działalności gospodarczej i od paliw do ich napędu. Wynika z niego jasno, że firmy, które w ciągu ostatnich kilku lat nieodliczony motoryzacyjny VAT wrzuciły w koszty uzyskania przychodów, nie muszą teraz dokonywać korekty tychże kosztów. Odzyskany VAT mają po prostu traktować jako zwykły przychód w momencie jego otrzymania i na bieżąco rozliczać. To bardzo dobra wiadomość dla przedsiębiorców.

— Dobrze, że ministerstwo konkretnie wyjaśniło dotychczasowe niejasności w tej kwestii. Firmy nie muszą więc korygować kosztów uzyskania przychodów w CIT lub PIT. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot nadpłaty VAT, skorygować deklarację watowską i spokojnie czekać na pieniądze. Można powiedzieć, że sprawiedliwości podatkowej staje się zadość — mówi Piotr Maksymiuk, doradca podatkowy w Baker McKenzie.

Wczorajszy komunikat jest już… trzecim w tej sprawie od 22 grudnia 2008 r., kiedy Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) zakwestionował polskie przepisy o odliczaniu motoryzacyjnego VAT. W dniu wyroku MF opublikowało komunikat, w którym postraszyło, że kto wrzucił VAT w koszty, a teraz chciałby go odzyskać, będzie musiał najpierw dokonać korekty kosztów, czyli wyrzucić z nich VAT. W ocenie ekspertów, takie stanowisko mogło mieć na celu zniechęcenie wielu firm do starań o zwrot VAT. Korygowanie CIT lub PIT za kilka lat wstecz byłoby bowiem dość skomplikowanym zabiegiem, a także czaso- i kosztochłonnym.

— Niewykluczone, że resort finansów chciał stonować hurraoptymizm przedsiębiorców po korzystnym orzeczeniu ETS. Zastanawiające było to, że forsował swoje stanowisko wbrew obowiązującym przepisom, a także orzecznictwu organów skarbowych w takich sprawach — mówi Piotr Maksymiuk.

Potwierdzeniem tej tezy jest wycofanie się resortu z niezgodnych z prawem i niekorzystnych dla podatników twierdzeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Resort finansów odda firmom VAT od aut