Resort finansów podniósł oprocentowanie obligacji

opublikowano: 25-01-2022, 15:18

Ministerstwo Finansów zdecydowało się na podwyższenie od lutego oprocentowania obligacji oszczędnościowych skarbu państwa.

Na kolejne podwyżki stóp procentowych przez NBP i rosnącą inflację resort długo pozostawał niewzruszony. W końcu jednak oprocentowanie wszystkich oferowanych obligacji podniesiono o 0,5 pkt proc., a dodatkowo o 0,25 pkt proc. w górę poszła marża w kolejnych okresach odsetkowych dla tych instrumentów, których oprocentowanie uzależnione jest od wskaźnika inflacji.

Nowe oprocentowanie obligacji stałoprocentowych trzymiesięcznych wynosi 1 proc. w skali roku, a dwuletnich 1,50 proc. Oprocentowanie trzyletnich obligacji sięga 1,60 proc., czteroletnich 1,8 proc., a dziesięcioletnich 2,2 proc. Beneficjenci programu Rodzina 500 plus mogą kupić 6- i 12-letnie obligacje z oprocentowaniem - odpowiednio - 2 i 2,5 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Oprocentowanie obligacji trzyletnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość stawki WIBOR6M. W przypadku obligacji czteroletnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1 proc.. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.

43,32mld zł

Obligacje o takiej wartości kupili Polacy w 2021 r. To o ponad połowę więcej niż w 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane