Resort ministra Kwiecińskiego chwali samorządy

AR
opublikowano: 24-07-2019, 17:17

Po pół roku od wejścia w życie ustawy uwłaszczeniowej, samorządy wydały zaświadczenia o przekształceniu nieruchomości dla 36 proc. użytkowników wieczystych - wynika z danych resortu inwestycji.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podsumowało statystyki dotyczące realizacji przez gminy przepisów ustawy uwłaszczeniowej (na jej mocy której wszyscy użytkownicy wieczyści mieszkań w blokach i domów od 1 stycznia stali się współwłaścicielami lub właścicielami działek, na których mieszkają). Zdaniem resortu do połowy roku do sądów wieczystoksięgowych wpłynęło 905 tys. zaświadczeń o przekształceniu. To oznacza uwłaszczenie ponad 36 proc. szacowanej ogólnej liczby użytkowników wieczystych. 

- Aktualne tempo wydawania zaświadczeń umożliwia potwierdzenie przekształcenia w formie zaświadczenia dla wszystkich uprawnionych do końca roku" – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

W wydawaniu zaświadczeń przodują urzędy miast w Krakowie, Gliwicach, Wrocławiu i Gdańsku - te miasta najmocniej przyspieszyły ostatnio tempo. W stolicy Małopolski uwłaszczono już 45,7 tys. osób. 

Ustawa od początku roku była nowelizowana już kilkukrotnie z powodu uwag zgłaszanych przez prawników i samorządy, a także z inicjatywy samego resortu. Ostania nowelizacja zagwarantowała 99-procentową bonifikatę przy przekształceniu użytkowania wieczystego dla rodzin wielodzietnych, osób z niepełnosprawnościami i kombatantów (w innych przypadkach - zgodnie z ustawą - opłata przekształceniowa jest równowartością 20 rocznych opłat za użytkowanie wieczyste, które pobierały dotychczas samorządy i Skarb Państwa, z możliwością uzyskania ewentualnej bonifikaty przy jednorazowej wpłacie, jeśli gmina podejmie w tej sprawie uchwałę). 

Szacuje się, że ustawa przekształceniowa objęła łącznie ok. 2,5 mln Polaków. Ustawowe przekształcenie nie dotyczy działek, na których prowadzona jest działalność komercyjna (z wyjątkiem części lokali handlowo-usługowych w blokach). Firmy, w tym centra handlowe, które powstały na działkach oddanych w użytkowanie wieczyste, nadal będą płacić opłaty roczne.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy