Resort pracy studzi emocje wokół reformy

opublikowano: 14-02-2018, 22:00

Ostateczna decyzja o kształcie przyszłych kodeksów zapadnie po szerokich konsultacjach — wyjaśnia MRPiPS.

„W związku z doniesieniami dotyczącymi zmian w prawie pracy, formułowanymi w mediach przez członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy (KKPP) , należy stanowczo podkreślić, że na tym etapie są to wyłącznie propozycje niezależnych ekspertów prawa pracy oraz przedstawicieli partnerów społecznych.

Trudno przesądzać, czy wszystkie zostaną skierowane do dalszych prac” — czytamy w komunikacie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Resort podkreśla, że traktowanie propozycji wspomnianych ekspertów jako prawa, które wkrótce będzie obowiązywać, jest przedwczesne, wywołuje chaos informacyjny i niepotrzebnie budzi zaniepokojenie zainteresowanych stron, czyli pracowników i pracodawców. MRPiPS informuje, że Komisja Kodyfikacyjna zakończy prace w marcu i przedstawi ministrowi pracy projekty nowych kodeksów pracy — indywidualnego i zbiorowego.

Ostateczną decyzję o kształcie nowych kodeksów podejmie Rada Ministrów po przeprowadzonych konsultacjach i przedstawieniu opinii przez inne resorty i partnerów społecznych. Resort pracy przypomina, że KKPP obecnej kadencji została utworzona na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów i rozpoczęła pracę w połowie września 2016 r. W jej skład wchodzą przedstawiciele nauki i praktyki indywidualnego oraz zbiorowego prawa pracy. W komisji jest 14 osób — jedna połowa jej członków została wskazana przez stronę rządową, a druga przez reprezentatywne organizacje związkowe i pracodawców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu